11 Mart 2012 Pazar

626/İZAFİLİK--GÖRECELİK!

                                                                                 
         OSMAN TÜRKOĞUZ
                   osmanturkoguz@gmail.com
                   İzmir;10 Mart 2012.

                            İZAFİYET(GÖRECELİK).
         Her gün gayeli yürüyüş yapmak için,  her kalem ihtiyaç maddesini temin etmeye sokağa inerim. Böyle bir günde, çok eskilere saplanıp kalmış Sayın Ahmet Bey, telaşla önüme dikildi.”Hayrola Sayın Ahmet Bey, pek telaşlısınız!”Dediğimde;”yahu Komutanım bu Yaşar Nuri Öztürk, Hz. Muhammed’in sünneti seniyesini ortadan kaldıracakmış. Bu haberi duyunca size bir sorayım!”Dedim; dedi.
         “Sayın Ahmet Bey,siz akıllı bir adamsınız;İslam Dinini ve Kur’anı Kerim’i kim indirdi?”Dediğim de:”Yüce Allahımız!”Dediler.
         “Siz, şu Hz. Muhammed’in sünneti  Seniyesi nedir, bir anlatsanız?”Dediğimde,duraladı ve:
         “Doğrusunu söylemek gerekirse İmama bir sormam gerekecek!”Dediydi.
         Ben de ona bir öykü anlatmıştım: Büyük Taarruz’da bir Yunan askerini derenin içinde kıstıran Mehmetçik:” Uyan Gâvur oğlu, çabuk Müslüman ol! Yoksa seni gebertirim!”Dediğinde; korkudan altına kaçıran Yunan askeri:”Tamam kabul ettim, Müslüman olmak için ne demem gerek?”Diye sorduğunda; Mehmetçiğimiz:”Ulan Gâvurun oğlu, onu ben de bilmiyorum. Kalk ta yürü bizim onbaşıya bi soralım!”Demiş.
         İki gün önce de yolumu kesti ve bu sefer hazırlıklıyım!”Diyerek elime yazılı bir kâğıt tutuşturdu.”kâğıtta yazılı olanları Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlüğünden okudum ve yazdım. Bu izafiyetçilik nedir anlayamadım. Okulda da benim torunuma sormuşlar. Sizin dolu olduğunuzu da biliyorum!”Diyerek ince bir perdah ta çekmeyi ihmal etmedi.Adı geçen sözlüğün Birinci cildinin 563 ve 739’uncu maddesindeki tanımlamaları yazmış.İzafe,izafeten,izafet,izafi,izafilik,izafiye,izafiyet  kelimelerinin anlamlarını yazdığı gibi;ayrıca üşenmeden Görecelik sözünün anlamını da yazmış.Kısacası izafiyet:A.İs. Bağıntılılık,görelilik,bağlılık rölativizmin altını da çizmiş.Görecelik kelimesinin Görece olma durumu,bağıntıcılık,izafiyet olan tanımının da altın çizmiş!
         “Sayın Ahmet Bey, güzelce gerekli bilgileri yazmışsınız.Benden istediğiniz nedir?”
         “Anlayamadım, örnekleriyle anlatır mısınız!”Dedi ve boynunu da büktü.
         Bir grup arkadaşınla Cuma namazından çıktıktan sonra; hemen araya girerek:”Allah kabul etsin!”Dedi. Evet, cumadan çıktıktan sonra, deniz kenarındaki gazinoya gelip oturdunuz. Her yaştan çok kalabalık ve çeşit, çeşit mayolarını giymiş bir turist kadın grubu da gelerek yan masalara oturmuş olsun;”Tövbe Yarabim, bu Gâvur Garıları kadınlarımızın ahlakını da bozacak!”Dedi.”Siz, nereden emekli oldunuz Sayın Ahmet Bey?”Diye sorduğumda da:”Almanya’dan temizlik işlerinden emekli oldum, emekli maaşımı da tıkır, tıkır Avro olarak ödüyorlar!”Dedi. Gazinodaki Türk Gençleri Konuk kadın ve kızları saygı ile karşıladılar, Türk kahvesi de ikram ettiler. Gazino çalışanları da gayetle kibar bir şekilde bu kadınlara yaklaştılar. Siz ve sizin gibiler bu olaya ne dersiniz?”Başımıza taş yağacak, bunlar milleti dininden, imanından eder, deriz ve yönümüzü aksi tarafa döneriz!”Dedi.
         “Peki; Deniz Feneri soygunu faillerini bu Almanların mahkemeleri mahkûm etti. Müslüman’ın Müslüman’ı soyması dine ve Müslümanlığa uyar mı?”Dediğimde:
         “Komutanım, ben size ne sordum, siz bana neler anlatıyorsunuz! Soyulmasalardı!”Deyince özür dileyerek başka bir koşu bandına geçtim:
         “Dünyada mevcut 222 devlet, Dünya güzellik yarışması için en güzel kızlarını dünya güzeli olarak seçiyorlar. Paris’te yapılan uluslar arası güzellik yarışmasında da Venezüella Güzeli birinci seçiliyor.Öteki ulusların dünya güzeli olarak seçmiş olduğu güzellerse dereceye bile giremiyorlar!”
         “Komutanım siz benimle basbayağı dalga mı geçiyorsunuz!”Deyince yeni bir koşu bandına geçtim. Cebimde taşıdığım Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 83’üncü Milletvekilleri andını okudum.
         “Siz; övünerek AKP’YE oy verdiğinizi söylüyorsunuz…”  Yine devreye girdi:”Allah için dindar parti!”Dedi. Yandaşlarına yapılmakta olan kıyakları okuyoruz.Yemin ettikleri anayasayı hiçe saymak,onu yok etmek için yapılanları da izliyorsunuz.Kendilerine 19.000Tl.Aylık,Geri kalan hak sahiplerine yüzlük artış,hak arayanlara biber gazı ve cop!”
         “Bu hallerine ben de isyan ediyorum. Bal tutan parmağını yalar.”Dedi.
         “Bir tas iftar çorbası, bir paket yiyecek maddesine seçtikleriniz ülkemizin ve ulusumuzun bütünlüğünü bozmak üzereler.Gençlik ve Kadın hakları savunucusu kadınlarımız bu duruma ateş püskürtmedeler.”Eliyle sus işareti yaparak:
         “Komutanım, siz bana İzafiyeti anlatsanız ya!”Deyince
         “Sayın Ahmet Beyciğim,sizlerin beyinleriniz akıl zafiyetinde olduktan sonra ben daha ne anlatayım!”Dedim ve  dosdoğru yürüdüm gittim.

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi