3 Mart 2012 Cumartesi

613/EĞİTİMDE KIZ ÇOCUKLARINI AYIRMANIN SONUÇLARI!

                                                                                

                                   EĞİTİMDEKIZ ÇOCUKLARINI AYIRMANIN SONUÇLARI!
                        OSMAN TÜRKOĞUZ
                   osmanturkoguz@gmail.com
                   İzmir;03 Mart 2012.
                             4+4+4=Afganistan ve Taliban!
4+4+4=Kadınların tümü köle! Kadın,erkek ayırımı!
4+4+4=Köle kadınlardan doğan köle ve                                 beyinleri zincire vurulmuş toplum, ümmetçilik ve Arap emperyalizmi!
       HOMOSEKSÜEL ve SEVİCİ
             BİR TOPLUM!
       “Atatürk’ü benim kadar hiçbir kimse anlayamamıştır! Benim ülkemde, Afganistan’da tüm kadınlar ve kızlar köle ve cariyedir. Köleler ancak ve ancak köle çocuklar doğurur; bu yüzden de bizler köle bir toplumuz!”İsmail Ferman, Afgan ordusundan Piyade Yüzbaşısı, KHO.1954–1955.
         Kara Harp okulunda Teğmen rütbesinde öğrenciyken, bir grup Afganlı subay da eğitim için gelmişlerdi. Başlarında bir binbaşı olan üsteğmen ve yüzbaşılardan oluşan bu subay grubuna Türkçe dersi veriyordum. Çankırı Piyade Atış Okulunda da birlikte eğitim gördüğümüz bu subaylar bizlere çok alışmışlardı. İki Afganlı subaydan unutamadığım birer öykü dinlemiştim.1970’de Fransa’da yeğeninin odasında resmini gördüğüm İsmail Ferman’ın general olduğunu da öğrenmiştim. Yüzbaşı İsmail Ferman bana:
         “Sayın Teğmen Osman Bey, sizin övüneceğiniz çok şeyiniz, her şeyden önce de, bir Mustafa Kemal Atatürk’ünüz var. Ulusal Kurtuluş savaşında, Afgan ordusunu kurmak ve eğitmek için bir üst rütbe ile gönderilmiş olan subaylarınızı unutamadık. Yüz metrelik bir demiryolumuz var. Bizim de bir Mustafa Kemalimiz olsaydı, bu rütbelerde Türkiye’ye gelerek Türk teğmenlerinden boyumuzun ölçüsü almazdık. Atatürk’e ve Türk Kurtuluş Savaşına dair ne kadar kitap varsa satın alarak Afganistan’a döneceğim. İlk işimiz de Afganistan’dan kırallığı kovmak olacaktır. Atatürk sayesinde yeryüzüne indirilen ve tüm haklarına kavuşan Türk kadınlarının kendilerine olan öz güvenlerine hayran olduk.19 Mayıs Gençlik ve spor bayramınızı büyük bir gurur içersinde gıpta ile seyrettik. Kızlarınız çok alımlı ve onurlu. Erkekleriniz de onurlu ve gururlu. Mustafa Kemal bir ümmet toplumdan onurlu ve gururlu bir Türk Milleti yaratmış.”Dediydi. Ben ona, acele etmemelerini söyledikten sonra bazı önerilerde de bulunmuştum. Öteki Afgan subayına da tekrar ettiğim bu önerilerimi onun öyküsünü yazdıktan sonra yazacağım.
         Bir Afganlı üsteğmen de bana şunları,özellikle anlattığını da vurgulayarak anlatmıştı:
         “Çok mükemmel askeri ve her sahada bilgisine inandığım, Harp Akademisi öğrencisi bir Türk subayı beni, İstanbul’daki evlerine davet etmişti. Bir öğle üzeri evine vardığım da, beni kapıda güler yüzlü üç kişi karşıladı. Evin Hanımı, o Hanımın kız kardeşi ve altı yaşındaki kızları. Onlar mutfağa geçerlerken,”Hilal sizi oyalar!”Dediler. Hilal evlerinin fotoğraf albümünü çıkardı, fotoğrafları izah ederek gösterirken Atatürk’ü de anlattı. Şaşırdım kalakaldım. Bizde evin Beyi olsa bile kadınların ve kız çocuklarının bir konuğu karşılamaları onunla sohbet etmeleri düşünülemezdi. Sonunda beni davet eden Yüzbaşı da geldi, sofraya birlikte oturduk.Sohbetimiz sırasında açılan her konuda, Yüzbaşının Lise sonda olduğunu öğrendiğim Baldızı  Yüzbaşıyı mat etti.Mustafa Kemal Atatürk’ün neler yaratmış olduğunu anladım.Bu konudaki kitapları satın alarak Ankara’ya döndüm.Bizler;öncelikle Kırallığı devirmeye ve Afganistan’ı Türkiye gibi yapmaya karar verdik!”Demişti.
         Mustafa Kemal Atatürk savaşlar kazanmış ve Türk Milletini de bir ölüm ve yok olma uçurumunun kenarından almış, çok sevilen bir askeri ve politik liderdir. Buna karşın, Jozef Stalin, Benito Mussolini ve Adolf Hitler gibi tepeden inme ve çok kanlı bir devrime kalkışmamıştır.29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı ile Türkiye Cumhuriyetini kurmuş, evrimleşme yolunu tutarak, Halk ve Millet Mektepleri ile halkının eğitimine ağırlık vermiştir. Osmanlıdan kalan kurumları da tek, tek ortadan kaldırarak yeni düzenin kurallarını ve kurumlarını yerleştirmiştir. Alfabeyi değiştirmiş, soyadı kanunun koymuş,1934’te de 18 kadını milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine oturtmuş, Laiklik prensibini de 1937 senesinde anayasamıza koydurtmuştur. Atatürk ilkeleri de anayasamızdaki yerlerini almıştır. Daha çok şeyler anlatmıştım. Atatürk,”sizin yaptıklarınızı aynen Afganistan’da yapacağım!”diyen Amanullah Han’a:”Çok dikkatli olmalısınız, Afgan Halkı Türk halkına benzemez!”Uyarısında bulunmuştu. İngilizlerin Kraliçesi Süreyya’nın mayolu resmini Afganistan’da dağıtması üzerine, Beçe Saka adlı eski bir jandarma eri tarafından darbeyle kovulmuştur.”Demeyi ihmal etmemiştim. EK: Afgan Kıralı Amanullah Hanın kızı Ayvalık’ta bir zeytinci ailenin gelinidir.
         1970–1971 yıllarında dil öğrenimi için bulunduğum Fransa’nın Besançon Üniversitesinde, Afganlı öğrenciler bizi kendilerine çok yakın bulmuşlardı. General İsmail Ferman’ın yeğeni de bana, başında Nur Muhammet Teraki’nin—Öldürülmüştür-- bulunduğu “Afganistan Komünist Partisi’nin” Fransızcaya tercüme dilmiş tüzüğünü vermişti. Tüm Afganlı öğrencileri topladım, onlara çok güzel bir stratejik ve arsıulusal açıklama yaptım. Afganistan, petrol ve çıkar çatışma bölgelerinin kilidi ve damı durumundadır. Komünist bir sistem kurarsanız Sovyetler Birliğinin avı olursunuz. Komünizm sanayi toplumları için öngörülmüş bir sistemdir. Sizin bu vadide hiçbir eseriniz de yok. Ne Amerika, ne Çin,ne Hindistan,ne Pakistan ne de diğer ülkeler ve Afgan halkı  Rusya’nın kucağına düşmesini istemezler.Çıkar çatışmalarına sahne olursunuz.Mustafa Kemal:”Komünizm Rus tabiyatına girmektir!”Demişti.Dedim.            ”Biz Ülkemizde çok güçlü ve örgütlüyüz. Komünizmi de başarırız!”Demişlerdi. Kepazeliği gördük. Talebeler—Taliban—örgütlenerek en ilkel çağı geri getirmiştir. Aynı oyun Hikmetyar’ın dizi dibindekiler tarafından ülkemizde de sahnelenmektedir. Lütfen, ekli yazımı bir daha okur musunuz? Ekli slâydı da seyreder misiniz?
         Bir ülkede,Din diğer sosyal düzen kurallarının üstüne çıkarak bu kuralları işlemez hale getirirse,o ülkede Allah adı kullanılarak işlenecek cinayetlerin ve akıtılacak kanların önüne geçmek mümkün olamaz.İşte İslam Arap tarihi,işte Vatikan’ın kanlı tarihi.İşte Afganistan işte Suudi Arabistan.
        


             

      
  

İzleyiciler

Blog Arşivi