11 Temmuz 2015 Cumartesi

2061/KAÇ--AK SARAY BOŞALTILACAKMIŞ!TC.

OSMAN TÜRKOĞUZ


TV. Çeşmealtı,11 Temmuz 2015.

 

                     KAÇ—AK SARAY BOŞALTILACAKMIŞ?!

            “Danıştay noktayı koydu: ‘Ak Sarayın inşaa edildiği alanı yapılaşmaya açan karar iptal!?


Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kamuoyunda ‘Ak Saray’ olarak bilinen yeni cumhurbaşkanlığı sarayının hukuki statüsüne ilişkin önemli bir karara imza attı.

Kurul, sarayın inşaa edildiği Atatürk Orman Çiftliği içindeki alanı ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ liân eden Bakanlar Kurulu kararına yönelik meslek odalarının itirazını haklı buldu ve kararın yürütmesini durdurdu.

Kararın, ‘Ak Sarayın hukuksuzluğunun altını kalın çizgilerle çizdiğini savunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak Saray acilen boşaltılmalı ve Cumhurbaşkanlığı Çankaya’ya taşınmalı,” dedi.”

            Mustafa Kemâl Atatürk, Mustafa İsmet İnönü, Anayasamız, Kanunlarımız ve dahi Evrensel hukukumuzla iddiaya girmek; büyüklüğün değil kendisini büyük sanmanın şaşkınlığıdır.HAK, HUKUK VE AKIL, ŞAŞKINLARI BEYGİR GİBİ OSURTMAKTADIR!?Yutan kuma batan şaşkın, uzatılan elleri ve atılan halatları tutacağına kıvırttıkça ve çalkaladıkça ölüme gitmekte olduğunun farkında bile değildir. Osmanlı padişahları Topkapı sarayını terketmekle onurlu tarihlerini de terkederek Dolmabahçe’ye ve Yıldız’a sığınmakla yıkılmanın önünü açmışlardı.Saraylar görkemliydi amma içinde Adam yoktu. Güç saraylarda değil, insanların kendilerindedir.Saraya öküzü koysanız Tosun olabilir mi?!Azeriler bunu ne güzel ifade etmişler:”Öküzü saraya koysanız pâdişah olamaz, Saray ahır olur?!”Demişler?!

         Bir ülkede, tesadüfen iktidara gelen bir Aymaz, önüne gelenle iddialara girişir olmuşmuş! Bir gün, Sadrazamına;”bre Lala,bir adem yediğini kaç saat sonra defeder?!”Deyu sorunca,yer öpen Lala:”Gıdaların cinsine bağlı olmakla beraber normal olarak onaltı saatte defi hacet eder,devletlü Sultanım!”Demiş. “Lala ben hacet yapmadan dururum!?”Demiş. Bu işte irade işidir.Nasıl oruca uzun süre dayanıyorsak, ben, ben üç gün defi hacet etmeden dururum?!Buyurmuş! Lalası da “devletlü hünkarım, siz yine de çift katlı sızdırmaz giyesiz,bir Çinli bilgin,götü ile iddiaya giren donuna sıçar?!Demiş.İkinci günün sonuna doğru, Altın tahtına kurulan Başkan,birdenbire osurarak çatır,çatır altın tahtına sıçmış ve bağırmış: “Bre lala,kimler bana bozuk yemek yedirtti,Cemaatın işi mi,yoksa parallel devletin  işi mi,hemen kazuratım  tahlil edilerek failleri buluna, dahiliye nazırı,gizli hafiye şefi haberdar oluna,failleri adaletimin kahhar  pençesine sunula ve bana da yeni bir potur buluna!?


Beş meslek odası dava açmıştı.


Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası, sarayın yapılabilmesi için Atatürk Orman Çiftliği sınırları içindeki araziyi ‘T.C. Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan eden 27 Nisan 2012 tarihli kararın yürütmesinin durdurulması için dava açmıştı.

Danıştay 14’üncü Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermemesi üzerine beş meslek odası, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz etmişti.

Kurul, meslek odalarını haklı buldu ve oy çokluğuyla itirazlarını kabul etti.

Ders niteliğinde bir karar.


‘Ak Saray’a karşı hukuki mücadeleyi yürüten isimlerin başında gelen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu kararı, “Atatürk Orman Çiftliği’nin taşıdığı değerler, 1’İNCİ derece doğal ve tarih sit alanı özellikleri, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına ilişkinde ders niteliğinde 13 sayfalık bir karar” sözleriyle değerlendirdi.”

‘Ak Saray’ acilen boşaltılmalı!?


‘Ak Saray’ın ‘acilen’ boşaltılması gerektiğini savunan Candan şöyle devam etti: “Bu ülkede hukuk yeniden inşa edilecekse, öncelikle Atatürk Orman Çiftliği’nde herkesin gözü önünde yapılan bu hukuksuzluğun sonlanması lazım. Her dava süreci ve lehimize çıkan her karar, bu ülkenin yöneticilerinin hukuksuzluğunun altını kalın çizgilerle çiziyor. “

Kurulun, yürütmenin durdurulması talebinin haklılığını kabul ederek bu yönde karar verdiğinin altını çizen Candan, “Hukuk kararlarına herkes uymak zorunda. Başka türlü bu ülkeye demokrasi ve özgürlük gelemez” dedi.

Saray inşaatı sürerken Ankara 11’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği durdurma ve yıkım kararına “Güçleri yetiyorsa yıksınlar” sözleriyle meydan okuyan Cumhurbaşkanı Tayyib Erdoğan ‘ın, bu karar sonrası alacağı tavır merak konusu.”Yutucu kumdan kurtulmak için kıvırtıp, çalkalayarak dibi boylayacaktır. Bakar mısınız Recep Bey,bu millet size iktidarı paralarını kaprisiniz uğruna harcamanız için vermedi.Atatürkle İnönü’ye hakaret etmeniz için iktidar olmadınız.Türk bayrağını veTürkçeyi yasaklamanız için de iktidara olmadınız. Hele, hele bir alyansla gelip te vurguna doymamanız için de iktidara olmadınız.Kıvırtmayınız da mahkeme kararına uyunuz.Anayasamız böyle emir veriyor! Benden söylemesi.

 

 

 

 

 

İzleyiciler

Blog Arşivi