11 Nisan 2015 Cumartesi

2017/POLİTİKANI KAHPELERİ!          TC.

OSMAN TÜRKOĞUZ


TV. İzmir;11 Nisan 2015.

                                 POLİTİKANIN KAHPELERİNE!?

                     “İsmet Paşanın kafasında, kuyrukları birbirine değmeden Yedi Tilki dolaşır!”

                                                                       JozefStalin.  Stalin. 

    .                                                                           

                 1955 Senesinde; Germencik’e yerleştirilmiş bir Yunan Göçmeni Türk, Atina’ya doğduğu Köyü ziyarete gitmiş. Kahvehanede, Yaşlı Yunanlılar Türkiye üzerine sorular sorduklarında, bizim vatandaşımız, ayak, ayaküstüne atarak:”Benim de üyesi bulunduğum, Adnan Menderesin başkanlığını yaptığı Demokrat Partisi yeniden iktidara geldi.”Diye böbürlendiğin de, Hiddetle ayağa kalkan Yaşlı bir Yunanlı:”Ulan Sersem Türk, yaptığınız aptallıkla bize övünme. İsmet Paşa elime geçse hemen keserim. Bizim Anadolu rüyamızı yok etti. Amma, aynı İsmet Paşa, Atina’da bir siyasi parti kursa, ilk yazılan üye ben olurum. Çoluk, çocuğu iktidar getirdik, başımıza neler getirdiler. Sizi İkinci Dünya Savaşı yangınından kurtaranı iktidardan düşürmekle övünmeyin, İsmet Paşasız, başınıza neler gelecek bakalım!”Demiştir!                                                                                                                          Aşağıdaki olay,1943 senesinde, Kahire Konferansı sırasında geçmiştir. İsmet Paşa’nın İkinci Dünya Savaşı Siyaseti, Amerikalı Yazar Edward Weisband                                            

            Başkan B. Roosewelth, W.Churchill ve İsmet İnönü; sabah kahvaltısı için masaya otururlar. İsmet Paşa; W.Churchill’e dönerek: ”Sayın Churchill, der; benim her sabah, yürüyüş yapmak gibi bir âdetim vardır. Burada, sabah yürüyüşü yapamıyorum; çünkü yollar ve her taraf, askerlerle ve araç gereçlerle dopdolu!” W.Churchill, gayetle mütebessim bir yüzle:

            -Ekselans İsmet Paşa; der, bu denli yoğun güvenlik önlemi almak zorundayız. Ya bir Alman saldırısı ve sızması olursa. Böyle bir duruma düşmemek için hazırlıklı olmalıyız!” İsmet İnönü, O Büyük insan, O büyük devlet adamı, hemen taşı gediğine koyar:

            -Siz, burada kendiniz için, bu denli yoğun güvenlik önlemini, bir Alman saldırısı için alıyorsunuz! Benim ülkemin sınırları apaçık; güvenlik önlemleri için yeterli araç, gerecim de yok. Bir Alman saldırısı olursa Türk halkının güvenliğini nasıl sağlayabilirim? Onun için; istediğimiz yardımların bir an önce verilmesini bekliyorum!”Der.

Başkan Roosewelth’in gülmekten, gözlerinden yaşlar boşanır. W. Churchill’e dönerek:

“-Sayın Churchill, faka bastın. Ülkesini ve halkını tehlikeye atmamakta İsmet Paşa haklı.Boş yere sıkıştırmayalım, istediklerini verelim!”Der. Babasız ve

Şekersiz Bırakmak, O.Türkoğuz.

             1938 senesinde; Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, Rahmetli İsmet İnönü, Kara Harp Okulu’na gelir. Kara Harp Okulu, 1936 yılında İstanbul’dan, Ankara’ya gelmiştir. Harp Okulu Öğrencileriyle, genel durum hakkında konuşur. Yarının subay adaylarına önemli açıklamalarda bulunur.

        “İkinci Dünya Savaşı kaçınılmaz; bu savaşın sonunda, birçok devletlerin de sınırları değişecektir;” der.

Genç bir Harbiyeli ayağa kalkarak:

        “Sayın Cumhurbaşkanım; Türkiye Cumhuriyetinin sınırlarında her hangi bir değişiklik olacak mı?”Diye sorduğunda:

        “HAYIR! HAYIR! TÜRKİYE’NİN SINIRLARINDA ASLA BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAKTIR. SINIRLARI KALEMLE ÇİZİLEN ÜLKELERİN SINIRLARINDA DEĞİŞİKLİKLER OLCAKTIR. TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN SINIRLARI KILIÇLA ÇİZİLMİŞTİR!”diyerek, inancını ve öngörüsünü ortaya koymuştur.”Ostüzü.

       Rahmetli İsmet İnönü; bir seçim gezisinde, Salihli ilçe merkezine uğrar. Üç yaşlarında bir kız çocuğu önüne çıkar:

        “-  BİZİ ŞEKERSİZ BIRAKTIN! BURAYA NE YÜZLE GELİYORSUN?”DİYE, AZARLAR. Çocuğa öyle öğretilmiştir. Ne yapsın çocuk! Şeker gibi bir konu ile o’da kandırılmıştır.

İsmet İnönü, kendisini suçlayan ve haksız bir şekilde azarlayan, o küçücük kız çocuğunun başını okşayıp:

        “SİZİ ŞEKERSİZ BIRAKTIM AMA BABASIZ BIRAKMADIM!” Diyerek, o kız gibilerin büyüklerine cevabını verir.

        Rahmetli İsmet İnönü’nün iktidardan düşmesi, dünya’da şaşkınlık yaratmıştır. Jozef Stalin’in: ”İsmet İnönü’nün kafasında kuyrukları birbirine değmeden, yedi tilki dolaşır;” dediği, gazetelerimize bile yansımıştı.

En anlamlı mektubu, W.Churchill göndermiştir. Ulusal kurtuluş Savaşı düşmanlarına ayıp olacak ama iş bu mektubu iş bu yazıma ekleyeceğim:

        “AZİZ GENERALİM,”

        “Her ne kadar benim Türkiye politika ilişkilerine karışmazlığım doğru olmayabilirse de, Türkiye’nin mukadderatına riyaset ettiğiniz uzun devrenin kapanmış olduğunu, şahsen büyük teessür duyarak öğrenmiş bulunuyorum. Bana öyle geliyor ki, tarih, general olarak kazandığınız zaferlerden başka, İkinci Dünya savaşının vahim tehlikeleri içinde nasıl sıyırıp geçirdiğinizi ve aynı zamanda Mustafa kemal tarafından sert mücadelelerle kurulmuş olan hürriyetçi ve ilerici hükümet şeklini nasıl koruduğunuzu kaydedecektir. Dostça ve zevkli olan mülakatımızı daima hatırlarım ve politika sahnesinden şimdiki çekilmenizde, size en iyi, dileklerimi yollarım.”

                                                                              Pek samimiyetle sizin

                                                                                     Winston S. Churchill.

        İsmet İnönü’nün kavgası; aklın hurafe ve safsata ile vatanseverliğin ihanetle, namus ve şerefin, yalan, dolan ve talanla, ulusal çıkarların, bireysel ve uluslar arası çıkarlarla, gerçek dindarlığın ve gerçek Tanrı sevgisinin soytarılıklarla kavgasıdır. Akın kara ile ilmin ve inancın şekille aldatma ile kavgasıdır.

        Zonguldak il merkezinde bulunan, şaha kalkmış at üzerindeki Atatürk’ün ve İnönü’nün heykelleri, beni çok heyecanlandırır. İnönü’nün heykelinin kaidesindeki yazı da, beni hep düşündürmüştür: 

        “BİR ÜLKEDE NAMUSLULAR, EN AZ NAKUSSUZLAR KADAR CESUR OLMAZLARSA, O ÜLKEDE KURTULUŞ UMUDU YOKTUR!”

        Herkesin kurtarıcı beklediği ülkemizde; bir büyük Romalının şu sözü aklımdan hiç çıkmaz:“BAŞKALARITARAFINDAN KURTARILMAYI, YALINIZ KÖLELER BEKLER!

 

 

İzleyiciler

Blog Arşivi