28 Mayıs 2011 Cumartesi

386-EŞEĞE Mİ BİNSİNLER!

                                                                  
OSMAN TÜRKOĞUZ
Çeşmealtı;28 Mayıs 2011.
                        EŞEĞE Mİ BİNSİNLER!
            Güzellerimizin ve sanatkârlarımızın aşk haberleri ile dolu olmak zorunda olan Gazetelerimizde çok farklı bir haberi okuyunca, hiçte şaşırmadım:
            “Cemaatin tepkisi 24 yaşındaki imamı istifa ettirdi! İşte ol Cemaatin tepkisi ve O Mübarek İmamımızın istifası da bendenizi istifra ettirdi. Kabakçı Mustafa ayaklanmasını duyan Napolyon Bonapart’ın duru görü bir değerlendirmesi vardır:
            “Bu olay, Osman İmparatorluğunun yaşayamayacağının göstergesidir!
            Haberin devamını da okuyalım:
            SENİN MOTOSİKLETİN VAR, ARKANDA NAMAZ KILINMAZ!”
            “Modern hayat tarzı ve motosiklet tutkusuyla dikkat çeken İmam Tarıl Balkı, mahalle baskısına boyun eğdi, işi bıraktı. MUĞLA’NIN Bodrum Göltürkbükü Beldesi Gölköy Camii’ndeki üç yıllık görevinin ardından dört ay önce Dalamanın Kapıkargın Köyü Camii İmamlığına atanan Tarık Balkı’nın, motosikleti ile camiye gidip gelmesi cemaatin dikkatini çekti. Farklı bir giyim tarzı olan Balkı’dan köylüler rahatsız oldu.”Kot pantolonlu, racing motosikletli imam olmaz. Arkasında namaza durmayız”diyen köylüler…”Silsileler yolu ile şikâyetler üzerine, bu çağdaş insan ve çağdaş imamımızın “Defteri Dürülmüştür!”
             Zamanın birisinde; bir Türk vatandaşı ve dahi Müselman, bir papaza sorar:
            “Hıristiyanlıkta papaz olmak için ne gerektir?”  Şu yanıtı alır:
            “Üniversiteyi bitirdikten sonra, üç senelik Ruhban Okulunu da bitirmek ve örnek insan olmak lâzımdır!”Papaz Efendi, bizim dini ve dahi İmanı bütün vatandaşımıza sorar:
            “Sizde, İmam olmak için ne gerekir? Bir İmamın öğrenim durumu nasıldır?
            “Hiçbir tahsil gerekmez. Son zamanlarda, İmam-Hatipliler İmam yapılmak istendi. Ama hepsi de dinci siyasi partilerimize ve Milli Eğitime geçtiler!” Papaz Efendi, eydirir:
            “Sizin toplumunuza böyle imam; bizim toplumumuza da böylesine papaz lâyıktır!”Öyle ya; Arap gazvelerinde; Hz. Muhammed, Bizans Valisi Mukavkısın hediye ettiği Düldül adlı katıra binerlerdi. Sonradan da o Katır, Arap atlarını geçen ve rüzgârlarla da yarışan bir ata dönüştürüldü! Ne yapsın bu örnek ve çağdaş İmamımız; çağımız çağdışında kalmışların elinde. O genç, çağdaş ve nur yüzlü İmamımız Sayın Tarık Balkı’ya sonsuz saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum. Benim kişisel görüşüm ve tanık olduğum bu tarz olaylar, köylünün bu Genç, Yakışıklı ve Aydın imamdan Kızlarını ve de Kadınlarını kıskandıkları yönündedir. Eşeğe binenler, eşekli imamın arkasında namaz mı kılarlar! Ne diyelim;günümüzde koyunlar ve keçiler çobanlarını kendileri seçiyorlar.
           

İzleyiciler

Blog Arşivi