26 Nisan 2012 Perşembe

702/ANTİGONE!YİĞİT EFSANEVİ KADIN!

                                                              
            OSMAN TÜRKOĞUZ
                        osmanturkoguz@hotmail.com
                        Çeşmealtı;13,Temmuz.2009/12 Temmuz 2011./26 Nisan 2012

            Milli Hareket Partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçesi bir laf etti ki, şapsaydı daha iyi olurdu dedim. Müslüman olanlar ancak şehit olurlarmış!”Şehitliği hâlâ yağma gazalarında ölmek sandığına şaşırmadım değil. Şehitlik; vatan için ölmektir! Bulgar ordusunun topçu Üsteğmeniyken Türk ordusunun haberalma hizmetine giren, Teşkilatı Mahsusa’da ve Milli Emniyet Hizmetlerinde üstün başarılar elde eden, Kafkaslarda Türkiye Cumhuriyeti için çalışırken canını veren Bulgar Sadık şehit değil mi şimdi! Ülkemiz için gözünü kırpmadan ölen Müslüman olmayan vatandaşlarımız şehit değiller mi?İnsanların sağ iken çeşitli inançları vardır.Ölüm tüm canlıları birleştirir.Simavnalı Şeyh Bedrettin ne güzel demişti:”Müslüman’ı,Yahudi’yi ve Hıristiyan’ı yaratan aynı Allah tır.Bunların arasına nifak sokan peygamberler ve din ulularıdır!”Yirmi birinci asırda Sofokles’ten 2500 sene geride olmak ülkemiz için ne kadar acıdır.Bu ülke için alın terini ve  kanını verenler GAZİ,canlarını verenler de ŞEHİTTİRLER!Bu yazım aklıma geldi,buldum ve huzurlarınıza da sunuyorum:

                                   ANTİGONE
                                                           Ben, dünyaya kin değil, SEVGİ paylaşmaya geldim!”
                                                        ANTİGONE-SOFOKLES-
“Kitaplar, bir toplumun kâğıttan hafızasıdır!”Arap atasözü.

            Rahmetli İsmet İnönü’nün en büyük eserlerinden birisi de, KÖY ENSTİTÜLERİ ve KLASİK ESERLERİN TÜRKÇEMİZE kazandırılmasıdır. Bir Reşat Şemsettin Sirer; Maarif Vekili olmuş; bir Celal Bayar ve Adnan Menderes iktidar olmuş; sayelerinde de T.C.Bugünlere gelip, dayanmıştır. Her ikisi de Rahmete kavuşan; Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ile O’NUN Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abddurrahman Nafiz GÜRMAN; Savaştepe Köy—Eski adı Giresun-- Enstitüsüne ziyarete gelirlerken; yolda, bir kız öğrenciye rastlarlar. Kızın adı Haticedir. Araçtan inerler,  ol mübarek kızımız ile konuşurlar. Kızcağız, tavuk çiftliği nöbetine gidiyormuş. Torbasına bakarlar; günlük nevalesi ile ANTİGONE adlı, yeni yayımlanan bir kitap vardır, ol mübarek torbada. Sofokles’in çağlar eskiten bu ölümsüz eseri, M.E. B. yayımlarındandır. Sofokles, bu ölümsüz eserini 80 yaşlarında yazmıştır. Ölümsüz Ulusal Kahramanımız Mustafa İsmet İnönü:
         “-Abdürrahman Paşa; der; bu kitabı henüz, Ankara’da bile okuyan yok iken, bu KIZIMIZIN EKMEK TORBASINDA bulunması yarınlara güvenle bakabileceğimizin işaretidir. Bütün Türk halkı, böyle kitapları okuduğu zaman her şey farklı olacaktır!”Osman Türkoğuz;”Babasız ve Şekersiz Bırakmak!”,”Silahlı Kuvvetlere Müdahale, Ulusal Felâketlerin habercisi midir?

701/DİN VE YALAN SATIICILARINA DİKKAT!

                                                           
OSMAN TÜRKOĞUZ
                        osmanturkoguz@gmail.com
                        İzmir;26 Nisan 2012.
                                               DİN VE YALAN SATICILARINA DİKKAT!
Toplumun esir ettiği Mücrim delidir! Toplumu esir alan Mücrimse dâhidir! Cürüm ve Deha.
“Cürüm ve Deha, bir yaprağın iki yüzü gibidir.”Cürüm ve Deha.
Bir yerde dinden söz edildi mi, sıkı durunuz:  ya canınızı ya da malınızı alacaklardır!”Konfüçyüs.
“Tanrı iradesini hâkim kılmak için, yeryüzündeki iyi insanları kullanır. Kötü insanlarsa, kendi iradelerini hâkim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar!”Giardano Bruno.16 Şubat 1600 tarihinde; Engizisyonca Roma’da yakılan Gök Bilgini Rahmetli Büyük Papaz.
“Muhterem Milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne çıkaracağı ADAMLARIN KANINDAKİ, VİCDANINDAKİ ASLİ CEVHERİ, çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an bile tevaki etmesinler!”
                       Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.
“NE BÜYÜKSÜN Kİ, KANIN KURTARIYOR TEVHİDİ!”Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale şehitlerine.
POLİTİKA, YALAN TARİHİDİR!”Adolf Hitler.
“Yalan ne kadar büyük olursa inanı da o kadar çok olur!”Adolf Hitler.
“Sayın Ekselansları; bendeniz de soyca GÜRCÜ ASILLIYIMDIR!”Türkiye Cumhuriyeti Başvekili Sayın RTE’NİN, Gürcistan Cumhurbaşkanı Ekselans Mihail Saakişvili’ye, Tiflis’te itirafları.”Basından.
“Devlet adamları gelecek nesilleri düşünür; politikacılar da gelecek seçimleri düşünür!”Profesör Dr. Maurice Duverger.
Devlet adamları, devletlerini hukuk ile diktatörler ve diktatör heveslileri de, KULLARI vasıtasıyla, Din Sömürüsü, Yalan ve KANUN ve ESİR KAMPLARI ile yönetirler. Ostüzü.
            Bir karalama ve iftira bulutu ülkemizin üstüne gelip te oturdu.Geçmişi inkâr ve karalama politika oldu.Sayın R.T.Erdoğan’ın elinde bir gazete yazısı ve ağzında da:”Mustafa kemal Atatürk ve Mustafa İsmet İnönü’yü karalama ve dini kullanma türküsü.Adama sormazlar mı,Mihalıççık’taki camiyi bedelini ödeyerek kim yaptırttı diye!Adama sormazlar mı Tokyo’da inşa edilen cami kimin eseridir diye?Adamın suratına Balıkesir Paşa Camisinde Mustafa Kemal’in vaazını çarpmazlar mı!Elmalılı Hamdi Yazır’a  tercüme ettirttiği Kuranı Kerimi Mustafa Kemalin tüm giderlerini karşılıyarak halka dağıttığını yüzüne vurmazlar mı?
            Sayın R.T.Erdoğan’ın yaptığına GRİ Propaganda denilir. Yarısı yalan, yarısı doğru olan masallara toplum hemen inanır. Cami/Ağır/CHP. Her ezan okunuşunda,her ahıra girişinde bu üç kelime halkın beynine yapışır.İstenildiği kadar doğru söylensin halkı bu doğruya inandıramazsınız.
            Cumhurbaşkanımız Mareşal Gazi Mustafa Kemal’in Konya’dan Başbakan İsmet Paşa’ya çektiği telgraf ta eklidir.

KONYA’DAN BAŞBAKAN  İSMET PAŞA’YA  TELGRAR!
(20.11.1931)

“Acele ve önemlidir.”
“Son tetkik seyahatimde muhtelif yerlerdeki müzeleri, eski sanat ve medeniyet eserleri gözden geçirdim:

1-    İstanbul’dan başka, Bursa, İzmir, Antalya Adana ve Konya’da mevcut müzeleri gördüm. Bunlarda şimdiye kadar bulunabilen bazı eseler muhafaza olunmakta ve kısmen de ecnebi mütehassısların yardımı ile tasnif edilmektedir. Ancak, memleketimizin her tarafında emsalsiz defineler halinde yatmakta olan kadim medeniyet eserlerinin ilerde tarafımızdan meydana çıkarılacak ilmi bir surette muhafaza ve tasnifleri ve geçen devirlerin sürekli ve pek bir harap hale gelmiş olan abidelerin muhafazaları için müze müdürlüklerinde ve hafriyat işlerinde kullanılmak üzere arkeoloji mütehassıslarına kat’i lüzum vardır. Bunun için maarifçe harici tahsile gönderilecek talebeden bir kısmının bu şubeye tahsisi muvafık olacağı fikrindeyim.

700/DEVLETİN DİNİ VARSA!

                                                                          
OSMAN TÜRKOĞUZ
İzmir;17 Nisan 2012.

                                               DEVLETİN DİNİ OLURSA;
ŞEYİNİ KİM, NEREDE                                                                      VE                                                                                                          NASILSÜNNET EDECEKTİR!
                        16/17 Nisan 2012 gecesi, oğlum Cansın Türkoğuz, beni uyardı. Besleme bir televizyon kanalında kendinden menkul masallarla konuşan birkaç Dini Büsbütün! Türkçe Ezandan başlayarak, Rahmetli Büyük Kahramanımız ve Büyük Devler Adamımız Mustafa İsmet İnönü’ye ver yansın etmişler.İçlerinden birisi de diğerlerinin onayladığı bir  fikir ortaya atmış:%99’u Müslüman olan Devletimizin dininin de İslam dini olması gerek!”Buyurmuş.Aklıma yıllarca önce İzmir vilayet konağında,bir vali muavini arkadaşımın odasında ve huzurlarında yaşadığım bir olay geldi.Sayın Nevzat Ayaz,Zonguldak’ta benim valimdi.İzmir’e tayini çıktığında bir kere ziyaret etmiştim.Vali muavinlerinden birisi ile de dört ayrı yerde beraber çalışmıştık.Bendeniz Manisa il jandarma alay komutanı olduğum sıralarda O Da Salihlide kaymakamdı.A.P Genel Başkanı Süleyman Demirel’in Salihli’de,gece açık hava  toplantısını kabul etmediğinden valilik şansını da yitirmişti. Odasında uyuşturucu maddelerle mücadele komisyonu toplantısı varmış. Benim bu konudaki uzmanlığımı bildiği için, beni de ısrarla toplantıya sokmuştu. Konu nasıl açıldı anlayamadım; dinsiz devlet olmaz!”Dedi; daire müdürlerinden birisi. İzmir il jandarma alay komutanlığı adına toplantıya katılan bir jandarma astsubayı da:”Kesinlikle, devletin dini olmalı!”Dediğin de ol Vali Muavini arkadaşım:”Beyler, peşinen söyleyeyim, bu konuda Sayın Türkoğuz ne derse ben de o taraftanım!”Dedi. Toplantıda Ziraat Mühendisi bir Bayan da vardı. Ben, o Han’ıma:”Sayın Bayan, burada bu tartışmada siz de erkeksiniz!”Dedim ve Ol dair müdürü arkadaşa dönerek:”Burada yasal olarak bulunmamam ve sizin masallarınıza da yanıt vermemen gerektiği biliyorum. Ama, Sayın Vali Muavinimiz topu bana attığından fikrimi söylemek zorundaydım.Benim Manisa’da görev yaptığımı duyduğunuz da:”Ben,Manisa Valisi Mustafa Yörükoğlu’nu hiç sevmem;çünkü bir okul meselesinde benim kızıma torpil yapmadı!”Buyurdunuz.İşte ben de Sayın Mustafa Yörükoğlu’nu bu davranışları nedeniyle çok taktir ediyor ve sayıyorum.Burada da aramızda büyük bir boyut farkı vardır.
            Affınıza sığınarak size soru sormak durumundayım; dedim ve cebimden çıkardığım Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10’uncu maddesini okudum:
            X.Kanun önünde eşitlik.
            MADDE10-“Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce,felsefi inanç,din,mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin  kanun önünde eşittir.
                        Hiçbir kişiye,aileye,zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
                        Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.”
            Sizler; Sayın  Mühendis Hanım fikrini söylemedi,”Devletin Mutlaka Bir Dini Olmalı!”Diyorsunuz.Çoğunuz da benim gibi 1982 Anayasamıza olumlu oy verdiğinizi sanıyorum İçinizden olumsuz oy vermiş olan da çıkabilir.Ama Türk halkının %92.07’si bu anayasamızı evet oyları ile kabul etmiştir.Hepimizin bu Anayasamıza uymamız ve bu Anayasamızın hükümlerine saygı göstermemiz bir vatandaşlık görevidir.Devletin bir dini olduğunda bu 10’uncu maddenin hükmü ne olacaktır!Devlet,kabul ettiği dine sahip olursa diğer dinler,mezhepler,felsefi inançlar yok sayılacaktır.Tek doğru kabul edilecektir.Tek doğrulu devletlerin ve bu devletlerin halkının perişan halleri ortadadır.O zaman bir dine sahip olan devletin tüm vatandaşları da zorunlu olarak o dinden olacaklardır.Kadınların sosyal hayattaki yerleri hiçe indirgenecektir.Kadınlar,doğurduklarının gerisinde kalacaklardır.Devlet bir Tüzel Kişiliktir.Köylerin de,Vilayetlerin ve Ticari şirketlerin de tüzel kişiliği vardır.O zaman onların da dinleri devletin dininden olmak zorundadır.Din ve tüm sosyal Düzen Kuralları insanların mutluluğu için vardır;tüm insanlar da Gerçek kişilik sahibidirler.Din egemen olduğunda,öteki sosyal düzen kurallarını içine alarak yok edecektir.Toplum taşlaşacak ve ilerleme de duracaktır.Osmanlı Devletini dini İslam dinidir;Macarların,Almanların ve  diğer Avrupalı devletlerin de dinleri Hıristiyanlıktır.Asırlarca din savaşları uğruna milyonlarca kişi boşu boşuna öldürülmüştür.Tüm tüzel kişilerin de dine göre mezhepleri olduğun da toplum bölünerek paramparça olacaktır.Kaldı ki,devletin dininin Müslümanlık olduğunu kabul edelim.İçimizde sünnet olmayan yoktur.Bunu bir dini vecibe olarak kabul etmişiz..Hacca giden,beş vakit namaz kılan,Cuma ve Bayram namazlarını kaçırmayanlar da vardır.Müslüman dinine sahip olan bir devletin sünnet olması,namaz kılması da dinin emridir.Devlet nasıl hacca gidecektir ve nasıl sünnet edilecektir.Devletin dini olmaz,devlet vatandaşlarının 10’uncu maddede sıralanan inançları olur ya da hiç inancı da olmaz.Buna kimse ve özellikle de devlet ve iktidar hiç karışamaz.Bizler,çeşitli dinlere mensup olanları öldükten sonra da sınıflandırmaktayız.”Ölüm geldiğinde,inançlı insanla inançsız insan arasında fark ortadan kalkar.”Ünlü Sofokles,Milattan çok önce,80 yaşında yazdığı Antigone trajedisinde antigoneyi böyle konuşturmaktadır.Bendeniz böyle inanıyor ve bu inancıma göre yaşantımı da sürdürüyorum.Bir sorusu olan var mı?Dediğimde,Jandarma astsubayı ayağa kalkarak:”sayın Komutanım,yanılgımızı çok iyi anladım.Devletlinin dini olur,ya da olmaz!”sağ olasınız!” Dedi. Kimseden de ses çıkmadı.Sayın Vali Muavinimiz:”Bir şey diyecek var mı?”Dediğinde,yine de konuşan olmamıştı.
    

İzleyiciler

Blog Arşivi