26 Şubat 2011 Cumartesi

304-TEMELİN TARİH MERAKI!

OSMAN TÜRKOĞUZ

osmanturkoguz@hotmail.com

İzmir;26 Şubat 2011.

TEMELİN TARİH MERAKI!

Temel’i bu son günlerde bir tarih okuma merakı sarmış! Osmanlı Padişahlarının boğdurttuğu Şehzadelerin akıbetlerini okudukça ağlarmış. Birinci Murat’ın iki şehzadesinin başına gelenlere çok üzülmüş. Yakup Çelebi’nin 28 Haziran 1389’da Kosova’da muharebe meydanında boğdurulmasına ve Savcı Beyinde başına gelenleri okurken; Tursun evinin penceresinden seslenmiş: ”Ula uşağım Temel, ülkede hırsızlık almış yürümüş. Bunları görecek bir Savcı Bey yok mudur, ha uşağım!”Demiş. Kitabından başını kaldırmayan Temel:

“Ula Tursun Cahil gibi gonuşma. Ula uşağım Savcı Bey’in gözlerine Bubası mil çektirdi.”Demiş. Tursun:”Okumuş adamın hali bi başka oluya!” Diye söylenerek, bi utanmış, bi utanmış ki demeyin gitsin!

303-TÜRK,ATEŞTE ATEŞLE DÖĞÜLÜR.

OSMAN TÜRKOĞUZ
İzmir;25 Nisan 2010.
TÜRK, ATEŞTE ATEŞLE DÖĞÜLÜR!
“Ben, Türk Milletine her şeyi, hatta komünizmi bile kabul ettiririm; yenilgiyi asla kabul ettiremem.”
İsmet İnönü.
1*İlgi: Verilen hedef Akdeniz, varılan yer EGE Denizi: Ostüzü. Blog No:16.
2*PATATESLER: Ostüzü. Blog NO:76.
Türk nedir? Ne değildir? Öncelikle; bu soruların içeriğini tanımlamamız gerek. Ansiklopediler ve sözlükler şöyle demiş, yok bu böyle buyurmuş; Çinliler böyle demiş! Bunlara da sığınmamıza gerek yoktur diyorum.
Rahmetli Afet Uzmay(İnan),Atatürk’ün yönlendirmesiyle; İsviçre’de, Prof.Dr. Eugene Pittard’ın kürsüsünde tarih öğreniyordu. Profesör Dr.E. Pittard; Rahmetli Afet İnan’a, doktora tezi olarak, “Türk Tarihi’ni vermişti. Acele ile Ankara’ya dönen Rahmetli Afet İnan, Türk Milletini nasıl tanımlaması gerektiğini Atatürk’e sormuştu. 

İzleyiciler

Blog Arşivi