7 Aralık 2011 Çarşamba

481-TESTİYİ VE PINARI BİLMİYENLER İTİBARLIDIR!

                                                                                      
            OSMAN TÜRKOĞUZ
            osmanturkoguz@gmail.com
             İzmir;07 Aralık 2011.

                                   TESTİYİ KIRAN DA BİR,DOLU GETİREN DE!
                              TESTİYİ VE PINARI BİLMEYENLER DAHA İTİBARLI!
            Antakya’daki 23’üncü Bağımsız Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanı iken, bazı erlere özel işlem yapılması için şahsıma gönderilmiş olan torpil mektuplarının hiçbirisini yerine getirmemiştim. Bu mektupları bir torbaya koyarak doğruca jandarma genel Komutanlığına gitmiştim. Önce; önceden tanıdığım ve benden önceki Tabur komutanı olan Rahmetli Emin Şahinoğlu’na çıktım ve beni çok rahatsız eden konuyu açtım. Mektupları önüne sermemi istemedi ve gülerek bir dolabı açtı, yeşil mürekkeple yazılmış binlerce pusulayı önüme serdi.”Bu pusulalar, üç aylık eğitimlerini tamamlamış acemi erlerin özel yerlere dağıtılmaları için Jandarma Genel Komutanının özel emirleridir. O torpil mektuplarını yak ve arkana bakmadan doğruca Taburunun başına git ve aptallığı da bir kenara bırak!”Demişti. Bu günlere kolayca geldiğimizi sananların gözlemelerinden öperim!
            Siyasi iktidarların oy deposu, Din, Askerlik ve Tarihi kahramanlıklarımızı kötülemek ve gericiliği okşamak ve bölerek yönetmektir!. Bedelli askerlik konusu hep ortay atılmakta, parası olanlar yan gelip yatmakta; parasız şehitlerimiz de sırt üstü tabutlarında yatmaktadırlar. Benim bir önerim var! Bu önerimin desteklenmesini istemek te benim bir Türk olarak hakkımdır diye düşünmekteyim:
            Kore Savaşları sırasında Amerikan Ordusu üç bölgeye göre hizmet sürelerini yasalaştırmıştı:
            1-*Japonya ve adalar gibi uzak, uçak menzili tehlike bölgesi,
            2-*Topçu menzili tehlike bölgesi,
            3*-Muharebe bölgesi.
            Buralara göre de hizmet süreleri.
            Bizdeyse,”Eşit İşlem İlkesi! Eskiden daha beterdi. Deniz sınıfı 36 ay, Jandarma sınıfı 25 ay, diğer sınıflar da 20 ay askerlik yaparlardı. Şimdiyse; Anayasaya rağmen, parası olan eşitlere hiç askerlik yok! Parası olmayanlara şehit olurlarsa kısa devre, başlarına bir kaza gelmezse belirli bir süre askerlik.                                                 Yaşanmış bir ibretlik olayı da anlatmak istiyorum: Ordu Komutanlarımızdan birisi, bir askerin bulunduğu görev yerini değiştirdiğini haber alan Genelkurmay Başkanımız Mareşal Fevzi Çakmak, o askeri eski görev yerine derhal iade ettirmiştir. Ordu Komutanımız Mareşal Fevzi Çakmak’ın huzuruna çıkarak, esas duruşta ve gayetle üzgün ve dahi süzgün bir suratla:
            “Sayın Mareşalim; bir erin yerini değiştirmek yetkimiz de yok mudur?”Demiştir. Demesine demiştir ama aldığı emir karşısında da morarmıştır: Mareşal Fevzi çakmak, koltuğundan ileri doğru uzanarak ve parmağını ol Ordu Komutanımızın gözüne dikerek:
            “Subay ve astsubayların yerlerini istediğin gibi değiştir. İltimas ve torpil askerlere kadar inerse, ordumuzu ayakta tutamayız!
            Bendeniz bu yazımı torpil ve iltimas yapmadığım için beni hırpalayan ve gomünist sayan gomutanlarımıza ithaf ediyorum!
            Fransa’da, bir İtalyan Kız bana bir söz söylemişti, o sözü unutmam ne mümkün:                                                                                                                               İtalya’da ve Türkiye’de Yasalar ve kadınlar ırzlarına geçilmek için vardır!”
            Bütün Amerikan Askerleri Amerika Birleşik devletleri tarafından sigorta ettirilirdi. Ölen askerlerin paraları mirasçısına kalırdı. Ayrıca;15000
,20.000 ve 30.000 Dolar para da askerin hesabında tutulur, sağ dönerse kendisine ödenirdi.
            Ülkemizde; sınırlarda yirmi dört saat görevli asker ve çatışma bölgelerinde sürekli silah başındaki asker ile geri bölgelerdeki her türlü tehlikeden uzak askeri hizmetini sürdüren asker aynı ölçülerle ölçülmektedir. Kendimden örnek vermek istiyorum: Kızıltepe’deki 117’inci Seyyar Jandarma Alay Komutanlığında bulunduğum iki sene içersinde hududa çıkmadığım Gün/Gece sayısı ON GÜNÜ GEÇMEZ. Aracım kurşunlandı sesimizi bile çıkarmadık. Sınırda görevli askerlerimizin günlük hizmet saatlerine Milli Savunma Bakanımız Ferit Melen –Vanlı—bile inanamamıştı. Gün batarken mevziye girmek ve gün doğarken karakoluna, iz kontrolü yaparak dönmek, sabah kahvaltısını yaparak yatmak. Bitmedi, ALTI SAATTE KULE NÖBETİ tutmak.İç hizmette”Savaş zamanı nöbet saatleri bir misli artırılır!”Olsun,o nazari benim anlattığım,benim  bizzat yaşadığım bir gerçekler bütünüdür.
            Masalları bırakarak Türk Silahlı Kuvvetlerindeki hizmet sürelerini ve şartlarını önerim doğrultusuna gerçekleştirmeliyiz. Sayın Seyircilerimiz, bugünlere kolayca mı geldik sanıyorsunuz!
  

İzleyiciler

Blog Arşivi