28 Şubat 2015 Cumartesi

2009/UŞİ ANLAŞMASI,KÖPEKLERİN SURATLARINA!          TC.

OSMAN TÜRKOĞUZ


TV. İZMİR;28 ŞUBAT 2015. Türkiye Cumhuriyeti Düşmanı yırtık Babuç ağızlı bir Zavallı, BÜYÜK DEVLET ADAMIMIZ KAHRAMAN İSMET İNÖNÜ’YE HAKARET EDEREK HAVLAMIŞ!12 ADAYI İTALYANLARA OSMANLI SALAKLARI Vermiştir. Kendisine sövsem, kendisini adam yerine koymam anlamına gelir. Lanetliyorum tüm ismet İnönü hainlerimizi de. BUYURUNUZ, OKUYUNUZ.

“Uşi Antlaşması, (İtalyanca:Trattato di Losanna (1912)) (18 Ekim 1912) İtalya Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasasındaTrablusgarp Savaşı  sonunda imzalanan antlaşmadır. Bu anlaşma İtalyan tarihinde Trattato di Losanna - Lozan Anlaşması olarak geçmektedir. "Ouchy" Lozan'ın bir semtidir. Türkiye tarihinde 23 Temmuz 1923 Lozan Anlaşması ile anlam karışmasını önlemek için Uşi (Ouchy) Anlaşması olarak anılmaktadır.[2]

Uşi Anlaşması için Osmanlı ve İtalyan delegeler: (soldan sağa) Pietro Bertolini, Mehmet Nabi Bey, Guido Fusinato, Rumbeyoglu Fahreddin, Giuseppe Volpi.

Trablusgarp Savaşı devam ederken Balkan Savaşı'nın çıkması üzerine, Osmanlı İmparatorluğu İtalya Krallığı'dan barış istemek zorunda kaldı. Barış antlaşması, İsviçre'nin Lozan şehrinin Leman gölü kıyısında yer alan Uşi semtinde imzalandı. Yapılan antlaşma gereğince, Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Osmanlı İmparatorluğu, buradaki askerlerini geri çekecekti. Bu İtalya'ya, Trablusgarp ve Bingazi'yi serbestçe işgal edebilme fırsatını veriyordu.

Buna karşılık İtalya, elinde tuttuğu Rodos ve çevresindeki Oniki Ada'yı bir süre sonra Osmanlı İmparatorluğu'na geri verecekti. Ancak adaların Osmanlı İmparatorluğu'na teslimi hiçbir zaman gerçekleşmedi. II’İNCİ Dünya Savaşı'ndan sonra da adalar Yunanistan'a verildi.

Uşi Antlaşmasının başlıca maddeleri şunlardı [3]:

  1. Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Trablusgarp ve Bingazi, yeni bir kanun ve özel düzenle yönetilecektir.
  2. Trablusgarp ve Bingazi'de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını, padişah adına naibü's-sultan olarak tayin edilen bir görevli koruyacak, dini ve adli işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecekti. Kadı ve Naibü's-Sultan'ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecekti.
  3. İtalya Oniki Ada'yı geçici olarak elinde tutacak, Osmanlı İmparatorluğu Balkan Savaşlarında bu adaları savunamayacaktı.

Özellikle Yunanistan'ın adaları işgal edebileceğinden korkulmuştur. Fakat İtalya II. Dünya Savaşını kaybedip adaları 1947'de Yunanistan'a devredene kadar elinde tutmuştur.”Başka ulusa Osmanlını devrettiği ülke topraklarının hesabını İsmet İnönü’ye yükleyen SAPIKLAR,SİZDE HİÇ UTANMA YOK MU?!

 

 

 

İzleyiciler

Blog Arşivi