21 Mayıs 2012 Pazartesi

726/KORKU DONANMAY'I HÜMAYUNU HALİÇTE ÇÜRÜTÜR.

726/MATRAKLA SPOR BAYRAMI AMMA DA MATRAK OLDU HAA!


OSMAN TÜRKOĞUZ
İzmir;20 Mayıs 2012.

                   MATRAKLA SPOR BAYRAMI!
                   AMMA DA MATRAK OLDU HAA!
         Önce şu Matrak denilen ve ilk defa 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramımızda kullanılan Osmanlının bir savaş sporundan söz etmek istiyorum.Bu Matrak denile savaş aletinin tanımı, Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlük’ünün 2’inci cildinin 996’ıncı sahifesinden bir öğrenelim:
         MATRAK: A.İ.Mitrak. Eski. Kalın sopa, değnek.2.S.Arp. Eğlenceli,gülünç,hoş.Matrak Adam:Cavcav gibi Matrak oğlan var mı yahu!”
         Matrak Geçmek:Argo,alay etmek,eğlenmek.
         Matrağa Almak:Alaya almak.
         Matrakçı: İ.tar.Osmanlı ordusunda Acemilere Matrak denilen silahla savaşmayı öğreten USTA.
         En büyük Ulusal Bayramımızda, Osmanlının savaş oyununu gençlerimize spor diye oynattıran BÜYÜK USTA! Ustam;bu  hareket Militaristlik olmuyor mu!Mademki bu savaş oyunu ile Viyana’ya kadar gittik,bu oyunun ivedilikle Asker okullarında, haftada her gün olmak şartı ile üçer saat oynatılmasına ferman!Ayrıca okullarımızda Hıristiyan işi resim sanatı öğretmeye de son verilerek Matrakçı Nasuh/ölümü 28Nisan 1564/ örnek alına!Matrak kullanmakta çok usta olduğu gibi matematikte de ilim sahibi bir Minyatür ustasıdır. Kendisine SilahÎ/Matrakî denilirdi. Ferman Büyük Ustamızındır.Futbol dahi yasaklana!Ulemanız Hz.Ali’nin başı ile oynamak buyurmuştu da!

İzleyiciler

Blog Arşivi