19 Haziran 2016 Pazar

2115/İSLAMDAM ÖNCE NAMAZ.


             TV.

OSMAN TÜRKOĞUZ


TV. Çeşmealtı,20 Haziran 2016.

İMAMLAR,HAZİRANDA YILANLARLA BİRLEŞİNCE;NAMAZ MASALI DA ALEVLENDİ?SIKILMADAN OKUYUNUZ,SONUNDA CANINIZA OKUNMADAN?!

Namaz için ALLAH MI kopyacı Muhammet mi kopyacı?!Çünkü İslamdan önceki her dinde namaz vardı da?!

BİR TOPLUMUN YAPISI AHLAK ÜZERİNE KURULMUŞSA, O TOPLUM ALLAH VE DİN İLE ALDATILAMAZ. BİR TOPLUMDA AHLAK KURALLARI EGEMEN DEĞİLSE, TÜM ŞARLATANLAR TOPLUMU ALLAH VE DİN İLE ALDATIR. Bakınız Arap Peygamberi Muhammet neler demiş:

“BEN,ÜSTÜN AHLAKI TAMAMLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİM?!”Amma,yapmadığın kepazelik te kalmadı?Etek kıllarına bakarak erkekleri ölüme ve satışa sunmak,Hayber Yahudi kabilesinin beyini ve safiyetinin kocası olan oğlunu,hazinenin yerini söyletmek için ateşli odunla döverek öldürmek,…Daha neler de neler?!

“MÜSLÜMANLIK GÜZEL AHLAKTIR.İMANI EN KÂMİL OLAN MÜMİN AHLAKI EN GÜZEL OLANDIR?!”

               İSLAMDAN ÖNCELERİ NAMAZ. Azeri Türklerinin yorumu:

“Namaz qədim fars dilindən qalma bir
kəlimədir. İslamın müqəddəs kitabı "Qurani-
Kərim"’de namaz deyilən bir şey yokdur.
Namaz ibadet nevi qədim atəşpərəstlik/ZERDUŞLUK/
dinindən qalma bir adətdir. Avestada namaz
ibadeti haqqında deyilir:
"Zerdüşt namazına başlamadan əvvəl əllərini,
ayaqlarını ve yüzünü yuyar, başa takke ve ya
çadra geyib, günəşə doğru dönərək Ashem,
Yatha, Kemna Mazda üçün dua eder".
Avestanın başka hissələrində isə namazın
gündə beş dəfə qılındığı gösterilir. Güneşin
doğuşunda olan namaza Havan Geh, günün
isti vaxtında qılınan namaza Rapithavan Geh,
günün soyuduğundan sonraki batana qədər
qılınan namaza Ujiren Geh, günbatımından
zülmət qaranlığa qədər qılınan namaza
Aiwisuthrem Geh, zülmət gecədən güneşin
doğuşuna qədər qılınması lazım olan namaza
isə Ushahin Geh deyilir. Göründüğü kimi
İslamdan 16 əsır önce yaranmış
atəşpərəstlikdə namazların sayı aynilə
bugünkü müsəlmanların qıldığı namazların
sayı ile aynıdır. Hanki sayı, vaxtları, hətta
namazdan önce yuyunmağa qədər. Tabii ki,
bunu İslamın oğurluğu kimi qələmə vermək
yanlışlıqdır, çünki "Qurani-Kərim"’de namaz
deyilən bir ibadet yokdur. Lakin sonraki
müsəlmanların dəyişiklikləri olduğunu güman
ede bilərik.”AZERİCE NAMAZ HAKKINDA BİLGİ, İNTERNETTEN.

19’uncu Meryem suresinin 31’inci ayeti:

“Nerede olursam olayım,beni hayırlı ve erdemli kıldı ve bana yaşadığım sürece NAMAZI ve Zekatı emretti?!”Bir günlük İsa’nın Kıpti’ce beyanı?!

         “Manastırda Namaz”,

         “Bizim ilim adamlarımız ve bazı dinler tarihçisi olan hocalarımız, Pazar günü kilisede yapılan ayini Hıristiyanların ibadeti zannediyorlar. Hayır, Hıristiyanlıkta böyle bir ibadet yoktur. Zaten bir papaza da sorduğunuz zaman onu ibadet olarak söylemez. Pazar günleri yaptıkları ayinleri bizim mevlüt törenlerimize benzetebiliriz. Onların inancına göre İsa a.’ın öldükten sonraki dirilişini sembolize etmek ve onu ayinle kutlama mantığı vardır Pazar ayinlerinde. Şimdi size tüm Ortodoks manastırlarındaki ibadetten bahsedeyim. Bu ibadeti bugün sadece ruhbanlar yapıyorlar. Ruslarda, Yunanlılarda, Kıptilerde, Nasturilerde, Süryanilerde, Sırplarda, Ermenilerde, Bulgarlarda, Maronilerde, Keldanilerde manastırda günde beş vakit farz namaz kılınır. Sabah namazları 4 rekâttır ve güneş doğmadan önce kılınır. Öğle namazı 10 rekâttır ve güneş zevaldeyken kılınır, akşam namazı 6 rekâttır ve güneş battıktan sonra kılınır. Ben Süryani manastırında kaldığım 5 yıl boyunca onların topluca kıldıkları bu namazlara şahitlik ettim. Kilisede en ön safta erkekler vardır. Ardında çocuklar, en arkada da kadınlar bulunur. Kadınlara tesettür de aynen bizde olduğu gibi farzdır. Aslında normal bir Hıristiyan kadının tesettürü de bir rahibe tesettürü gibi olmalıdır onlara göre. Onlar namazda ayakta durmaya “gıyomo” (kıyam) derler. Ayaktayken ellerini dirseklere yakın bir yerden bağlarlar.  (Kıpti, Süryani, Nasturilerde) Namazda kıraatte Zeburdan okuyorlar. (Çünkü onlar İncil’i bir biyografi olarak kabul ederler.) Kıraatten sonra rukuya gidiyorlar. Rukuyü aynen bizim gibi yapıyorlar ama zaman olarak daha fazla duruyorlar. Ruküdan sonra tekrar düzeliyorlar. Sonra secdeye gidiyorlar. Kimisi alnını yere koyuyorlar kimisi alnı yere bir karış kalana kadar yaklaştırıyor. Onların namazlarında oturma yoktur. (Ka’de) Namazlarını iki rekât olarak kılarlar. Örneğin 10 rekâtlık öğle namazını 2’şer, 2’şer kılarlar. Bu üç vakti (sabah, öğle, akşam) cemaatle kıldıktan sonra diğer iki vakti de kendi odalarında tek başlarına kılarlar. Fakat bu iki namaz da farzdır. Bunlar da bizim yatsı ve ikindi namazlarımıza tekabül eden vakitlerde kılınır. Bu iki namaz çok önceki zamanlarda cemaatle kılınırmış ama sonra içtihatla ferdi kılınmaya başlanmış. İşte onların farz namazları bu şekildedir. Bunlardan başka iki namazları daha vardır ki onlar da nafiledir. Bunlardan biri aynen bizim kuşluk namazı vaktinde kıldıkları namazdır. Birisi de gece yarısı kıldıkları namazdır. Bunların dışında Süryanilerin siyasi ve içtimai çalışmalarıyla ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Dış güçlerin Süryaniler üzerinden ülkeyi karıştırma hesaplarından bahsedildi. (Konferansın son 20-25 dakikalık bu bölümünde de çok önemli ve faydalı bilgiler veriliyor).”

Prof.Dr.MEHMETÇELİK,
Prof. Dr. Mehmet Çelik kimdir:

1979 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Tarih alanında 1981 yılında Yüksek Lisans, 1985 Yılında ise doktorasını bitirdi. Halen Celal Bayar Üniversitesi Ortaçağ tarihi ABD başkanlığını yapan Çelik, özellikle Fener Rum Patrikhanesi ve Süryani Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.


tıklayınız.


                    “Merhaba,”:ALINTI:
    “Namaz Kur'an'da bildirildiği gibi diğer din kitaplarında da mevcuttur, aynı zamanda " kaç vakit " olduğu konusuna da ışık tutabilir diye düşünüyorum. Bunlara bazı örnekler aşağıdadır ;
ESKİ AHİD.
I.SAMUEL 20;41
41- Uşak gider gitmez, Davut taşın güney yanından ayağa kalktı ve yüzüstü yere kapanarak üç kez eğildi. İki arkadaş birbirlerini öpüp ağladılar; ancak Davut daha çok ağladı.Not:Aynı Davut,Üriya’nın karısını gebe bırakarak,General Üria’yı da öldürttü?!
ZEBUR (MEZMUR) 55;16,17
16 -Bense Tanrı'ya seslenirim,
RAB kurtarır beni.
17- Sabah, öğlen, akşam kederimden feryat ederim,
O işitir sesimi.
DANIEL 6;10
10- Daniel yasanın imzalandığını öğrenince evine gitti. Üst odasının Yeruşalim yönüne bakan pencereleri açıktı. Daha önce yaptığı gibi her gün üç kez diz çöküp dua etti, Tanrısı'na övgüler sundu.
YENİ AHİD.
MATTA 26;36.37.38.39
36-Sonra İsa öğrencileriyle birlikte Getsemani denen bir yere geldi. Öğrencilerine, «Ben şuraya gidip dua edeceğim, siz burada oturun» ;dedi.
37-Petrus ile Zebedi'nin iki oğlunu yanına aldı. Kederlenmeye ve ağır bir sıkıntı duymaya başlamıştı.
38-Onlara, «Yüreğim ölüm derecesinde kederli» dedi. «Burada kalın, benimle birlikte uyanık durun.»
39-Biraz ilerledi, yüzüstü yere kapanıp dua etmeye başladı. «Baba» dedi, «mümkünse bu kâse benden uzaklaştırılsın. Yine de benim değil, senin istediğin olsun.»
MARKOS 14;32.33.34.35.36.37
32-Sonra Getsemani denilen bir yere geldiler. İsa öğrencilerine,«Ben dua ederken siz burada oturun»; dedi.
33-Petrus'u, Yakup'u ve Yuhanna'yı yanına aldı. Hüzünlenmeye ve ağır bir sıkıntı duymaya başlamıştı.
34-Onlara, «Yüreğim ölüm derecesinde kederli» dedi. «Burada kalın, uyanık durun.»
35-Biraz ilerledi, yüzüstü yere kapanıp dua etmeye başladı. «Mümkünse o saati yaşamayayım» ;dedi.
36-«Abba, Baba[i], senin için her şey mümkün, bu kâseyi benden uzaklaştır. Ama benim değil, senin istediğin olsun.»
37-Öğrencilerinin yanına döndüğünde onları uyumuş buldu. Petrus'a, «Simun» ;dedi, «uyuyor musun? Bir saat uyanık kalamadın mı?
38-Uyanık durup dua edin ki, ayartılmayasınız. Ruh isteklidir, ama beden güçsüzdür.»
VAHİY (ESİNLENME) 22;6.7.8.9
6-Melek bana, «Bu sözler güvenilir ve gerçektir» dedi. «Peygamberlerin ruhlarının Tanrısı olan Rab, yakın zamanda olması gereken olayları kendi kullarına göstermek için meleğini gönderdi.»
7-«İşte tez geliyorum! Bu kitaptaki peygamberlik sözlerine uyana ne mutlu!»
8-Bunları işiten ve gören ben Yuhanna'yım. Bu şeyleri işitip gördüğüm zaman, bunları bana gösteren meleğe tapınmak üzere ayaklarına kapandım.
9-Ama o bana, «Sakın yapma!» dedi. «Ben senin gibi ve peygamber olan senin kardeşlerinle bu kitabın sözlerine uyanlar gibi Tanrı'nın kuluyum. Tanrı'ya tap!»
Not: 1988 baskısında
" tap " kelimesi yerine " secde " geçmektedir.
Sağlıcakla kalınız...


            TC.

OSMAN TÜRKOĞUZ


TV. İZMİR;22 Şubat 2016.

                              NAMAZ ÜZERİNE,

Namaz:Farsça,Ta’zim/büyük bir saygı ile eğilmek/kulluk,ibadet,anlamındadır.Salat karşılığında dilimize çevrilmiştir.DUA ETMEK,HAYIR DUADA BULUNMAK *!9-Tevbe/103.”ONLAR İÇİN DUA ET?!”

     1-“Ey Resul, sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan O’NUN elçiliğini yapmamış olursun.”Maide5/47.

     2-“Ben sizin üzerinize vekil değilim, sadece tebliğ etmekle memurum.”Yunus 10/108.

     3-“Artık sana düşen ancak açık tebliğden ibarettir.”El-Nahl 16/82.

 4-“Peygambere düşen, sadece açık, seçik duyurmaktır.”Nur24/54.

5-“Sizin vazifeniz, açık bir şekilde Allah’ın duyurduklarını tebliğ etmekten başka bir şey değildir…”Yasin36/17.

6-“Resulüm, biz seni örnek müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik.”Furkan 25/50.Embiye 21/109,Haç22,67,Furkan 25.53.25.56,Şuara26/3,26-115.26.208-209-214,Sumer 26/216,Neml27/91,Ankebut 29/18,Ahzap 33/39,Fatr 35/23,Kaf50/45,Zaariyat51/55,Tar 52/29,TEGABÜN 64/12,Mülk 67/26,Cin 72/23,Ankaf 46/23.Duvarda ASILI DURAN KURANI İNDİRİP TE BU AYETLERİ DE OKUMALISINIZ*!NOT: KURANDA GEÇEN PEYGAMBER ADLARININ ÖNÜNDE VE SONUNDA SAYGI KELİMELERİ DE YOKTUR.UYDURMADIR?!”Şimdi de gelelim Yahudi Zekeriya ile Oğlu Yahudi Yahya’ya:

3/39:“Zekeriyya mabedde namaz kılarken melekler ona: "Allah sana, Allah'dan bir kelimeyi doğrulayıcı, efendi, nefsine hâkim ve iyilerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler."Diye ünlediler.” Kur’an’da:
         (Allah şöyle dedi:) “Ey Zekeriyya! Haberin olsun ki biz sana Yahya adlı bir oğul müjdeliyoruz. Daha önce onun adını kimseye vermedik.” (19, 7).
(Yahya dünyaya gelip büyüyünce onu peygamber yaptık ve kendisine) “Ey Yahya kitaba sımsıkı sarıl,”dedik. Biz ona daha çocuk iken hikmet ve katımızdan kalp yumuşaklığı ve ruh temizliği vermiştik. O, Allah’tan sakınan, anne babasına iyi davranan bir kimse idi. İsyancı bir zorba değildi. (19, 12-13-14). Biz de onun duasını kabul ettik ve kendisine Yahya’yı bağışladık. Eşini de kendisi için, (doğurmaya) elverişli kıldık. Onlar gerçekten hayır işlerinde yarışırlar, (rahmetimizi) umarak ve (Gazabımızdan) korkarak bize dua ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi. ( islamda inanç böyledir.Zekeriya ve onun İmran kızı ELİSA’DAN olma oğlunun adı da YAHYA’DIR.Yahudi’dirler;öyküleri Tevrat’tan ve İncillerden alınmıştır?!Roma İmparatorluğu adına Filistin’de hüküm süren Kıral Birinci HEROD/HİRODES ANTİPA/ zamanında yaşamışlardır.kardeşinin karısı ile evlenen Kıral Herod,bu evliliğe Yahudi  Kanunlarına aykırıdır diyerek karşı çıkan Vaizci Yahya’yı önce bir kaleye hapsetmiş,Üvey kızı SALOME’NİN huzurunda dans etmesi için  öldürülmesini şart koştuğu Vaftizci Yahya’nın başını kestirtmiştir.Vaftizci Yahya Yeğeni İsa’dan ALTI AY büyüktü.NOT:Arap peygamberi Muhammet,oğulluğunun karısını,Allahı kullanarak elinden almıştır?1/İsa’yı Şeria nehrinde vaftiz ettiği İncillerde anlatılmaktadır.Ünlü SALOME filminde ,Rahmetli Rita Hayworth, SALOME rolünde Yedi tül dansını ,Üvey babası ve amcası Kıral Herod’un huzurunda oynamıştı.Orada bir kap içersinde Vaftizci Yahya’nın kesik başı kendisine sunulmuştu.Zekeriya,Meryem için MESCİD’İ AKSA’DA/BEYTÜLMAKTİS/ özel bir oda yaptırtmıştı.Meryem Allahtan gebe kaldığını kendisine söylemişti.Zekeriya da öldürülmüştü?!Zekeriya’nın mucizeleri Hıristiyanların ve Yahudilerin din kitaplarında anlatılmaktadır:Kalemsiz ve mürekkepsiz Tevrat’tan sureler yazmak,ağaçlarla konuşmak,ağaçlara el ettiğin de ağaçlar topraktan çıkarak yanına gelirlermiş.Yahudilerden kaçarken,bir ağaç  kendisine adı ile seslenerek;”kaçacağına gel benim içimde saklan “demiş,karnını yararak Zekeriya’yı içine alıp,tekrar eski haline dönmüştür?!Çok ilginçtir;Allah’ın kendilerine kendi sesi ile seslenerek peygamberlik verdiği,Zekeriya,Oğlu Yahya ve yeğeni İsa öldürülürken Allah ortalarda gözükmemiştir.Yalınız İsa,çarmıhta,Tevrat’tan bir ayet okumuştur: Hz.Davudun Mezmurları,22’inci Mezmur,Tevrat,s.555. “Helois! Helois Lama sabaktani?”Allahım,Allahım beni neden terk ettin/Yalınız bıraktın/?! Yakalanacağını ve çarmıha gerileceğini  bildiği halde bu isyan biraz garip değil mi?!
Zekeriya’ya Tevrat’ı bizzat Allahın öğrettiği yazılmaktadır.Zekeriya Mabette NAMAZ KILARKEN?!ALLAH ARAÇSIZ ONA YAHYA’YI MÜJDELEMİŞTİR.”EY YAHYA,KİTABA İYİ SARIL”?!BUYRUĞUNU DA VERMİŞTİR?!Mabet,MESCİD’İ AKSA/BEYTÜL MAKTİS’TİR?!Yahya’nın sıkı sarılacağı kitap ta TEVRATTIR?!Peki Allah Tevrat’a neden sıkı sarılmayarak KURANI İNDİRMİŞTİR?!Sonra;kitapsız peygamberlere NEBİ denilmekteyken Zekeriya’ya,Yahya’ya neden peygamber denilmektedir?!”Namazları Hz. Muhammed’in kıldığı gibi kıldık?!”İtiraflarını da okumaktayız?!Allahımız,namazları en ince detaylarına kadar anlatmamıştır.O zaman Namazları Hz. Muhammed ihdas etmiş olmuyor mu?Sünnetlere itibar etmeyen mezhepler haksız mı?!Soruna şöylece yaklaşalım: Önce,Veda hutbesinden bir bölüm alalım:”
Ey Mu'minler!
Size bir emanet bırakıyorum ki, ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet Allah kitabı Kur'an'dir. Ey Mu'minler!
Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman müslümanın kardeşidir; böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğerki gönül hoşluğu ile kendisi vermiş olsun. Ey Ashabım!
Kendinize de zulmetmeyiniz. Kendinizin de üzerinizde hakki vardır…”
                                                                                       Farzedelim ki,Grönland halkı Müslüman olmak istedi.Kendi dillerinden  herkese yetecek kadar Kuran gönderdik.İmamları  bildikleri için de imam ve hadis kitaplarını da  istemediler.Kuranı ezberlediler,namazları nasıl kılacaklar?!O Zaman da Kuranın özüne yapışmış olmayacaklar mı?Şimdi gelelim Profesör Dr. Sayın YAŞAR NURİ ÖZTÜRK’ÜN İSYANINA:”MÜSLÜMANLARIN BAŞINA NAMAZ BELASINI MUSALLAT ETTİLER?!NAMAZ, islamın özünü unutturarak islamın başına şekilciliği musallat etmiştir.CAMİLERE GİRİP ÇIKANLAR,NE NAMUSSUZLUKLAR YAPARLARSA YAPSINLAR YALINIZ ONLAR MÜSLÜMANDIR?!Ahlakın olmadığı yerde ne din vardır ne de Allah,TÜM KUTSAL DEĞERLER ÇIKAR İÇİNDİR.
       Hz.Muhammedin Taif kentinde taşlanması İslam tarihinde yaşanmış bir olaydır.  Miladı 620 yılında Muhammed’in amcası Ebu Talib hayatını kaybetti. Ebu Talibin vefatı ile artık Mekke’de Kureyş’in saygı duyduğu ve çekindiği kimse kalmamıştı. Bu yüzden Kureyş, Hz. Muhammed’e karşı yaptığı baskı ve zulmün dozajını artırmıştı. Muhammet bu durumu şöyle dile getirmiştir:
           “Ebu Talib ölünceye kadar Kureyş, bana saldırmaktan çekinirdi.”
      Kureyş’in baskı ve zulümleri iyice arttırması üzerine civardaki kabilelerle temasa geçen Muhammet ilk Taif’e giderek işe başladı. Ancak Taifliler O’nun çağrısına olumlu cevap vermedikleri gibi çocuk ve köleleri kışkırtarak kendisini taşladılar. Zeyd bin Harise ve Hz. Ali kendilerini atılan taşlara siper ederek Muhammedi korudular. İkisi de çeşitli yerlerinden yaralanmışlardı. Buna rağmen Muhammed’e taşlar isabet etti ve ayaklarından kanlar aktı.”Mirac olayı 27 Recep 621 tarihinde olmuştur?!Taşlarla yaralanan Muhammed’e KENEVİR YAPRAĞI KAYNATILARAK İÇİRİLMİŞTİ?!MİRAC RÜYASI DA O GECE GÖRÜLMÜŞTÜR.AKLI BAŞINDAKİ DİN BİLGİNLERİ BU GÖRÜŞTEDİR.

Kureyşin baskı ve zulümleri artınca neden Allaha sığınmadı da,Arap kabileleri arasında,Müslüman olmayan  insanlardan yardım dilenmeye çıktı?!Neden,ALİ’Yİ YATAĞINA BIRAKARAKK MEKKE’DEN   MEDİNEYE KAÇTI?Hani O’NU ALLAHI KORURDU?!

 
 
 

 

 

 

İzleyiciler

Blog Arşivi