27 Ocak 2015 Salı

1298/DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI!?             TC.

OSMAN TÜRKOĞUZ


İNTERNETE İNDİRİLEN ÜRÜNLER, OKUNMASI VE İNDİRİLEREK YARARLANILMASI İÇİNDİR.AKSİ ÖNLENDİĞİ GİBİ YASAL HAKLAR DA SAKLIDIR.DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI,BAKANLARIN SOYGUNUNDAN MECLİSİN BERAAT KARARINDAN SUSMANIZ?!S600 MERCEDES LONK’UN BEDELİ MİDİR?!
TV. İZMİR;27 OCAK 2015.

 DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

MAVAL OKUMAYI BIRAK TA ANAYAMIZA BAK!

                 Ülkemizi soyan, soyana. Bakanlarımızın hırsızlığını duymayan kalmadı. Siz, hâlâ küpe takmanın HARAM ayarında MEKRUH olduğundan, sakız çiğnemenin de Mekruh olduğundan söz etmekte, DOUBLE YOL YAPAN İKTİDARI TENKİT ETMENİN GÜNAH OLDUĞU HUSUSUNDA DA KEM VE KÜM ETMEKTESİNİZ! BAKANLARIN, BİR UCU DA BAY RECEP ERDOĞAN’A ÇIKAN SOYGUNLARI ÜZERİNE SES VERDİĞİNİZ YOK!?.BAB’I MEŞİHAT VE FETVA EMİNLİĞİ KALDIRALI YILLAR OLDU.ANAYASAMIZIN 136’INCI MADDESİNE GÖRE,SORULAN SORULARA YASALARIMIZA UYGUN GÖRÜŞ BİLDİREBİLİRSİNİ?!DİNİ ÇIKARLA UĞRUNA KULLANMAKTAN VAZGEÇMELİSİNİZ.SİZE NE EL ALEMİN SAKIZ ÇİĞNEMESİNDEN. : “‘İnsan için ancak çalıştığı vardır.’ Hz. Peygamber de emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi.’ Buyurmuşlardır.  “İSLAMDA YAĞMAYA NE DERSİNİZ? HAYBER FETDEK HURMALIĞIKONUSUNA VEHÜNEYİN YAĞMASINA  NE BUYURURSUNUZ?SOYGUN VE YAĞMA EL EMEĞİNİN ÜRÜNÜ MÜDÜR?!

                “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, internetten program, yazılım, kitap, müzik indirme ve bunları kullanmanın da islama uymadığından ve dinen de caiz olmadığını, bunun başkasının emeğini gasp anlamına geldiğini yineledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na sık yöneltilen "İnternetten program, yazılım, kitap, müzik ve benzeri şeyleri indirmek ve bunları kullanmak helal midir?" sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu, fetva ile yanıt verdi. Yanıtta, başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranışın kul hakkı sorumluğunu gerektirdiği belirtilirken şöyle denildi:”

            "Bu sorumluluk ise, söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslam emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kuran-ı Kerim’de: ‘İnsan için ancak çalıştığı vardır.’ Hz. Peygamber de emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi.’ Buyurmuşlardır.  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, internetten program, yazılım, kitap, müzik indirme ve bunları kullanmanın dinen caiz olmadığını, bunun başkasının emeğini gasp anlamına geldiğini yineledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na sık yöneltilen "İnternetten program, yazılım, kitap, müzik ve benzeri şeyleri indirmek ve bunları kullanmak helal midir?" sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu, fetva ile yanıt verdi. Yanıtta, başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranışın kul hakkı sorumluğunu gerektirdiği belirtilirken şöyle denildi:

"Bu sorumluluk ise, söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslam emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kuran-ı Kerim’de: ‘İnsan için ancak çalıştığı vardır.’ Hz. Peygamber de emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde ‘Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi.’ buyurmuşlardır. Teknolojinin geliştiği, insan emeğinin çok değişik şekil ve ortamlarda tezahür ettiği günümüzde aynı ölçüde hak ve emek ihlalleri söz konusu olmaktadır. Bu hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmekle kalmayıp, aynı zamanda, o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da geniş anlamda kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir."

Odatv.co

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi