23 Ağustos 2013 Cuma

1103/KAHİRE'DE RABİA ADEVİYYE MEYDANI!


            TC.

OSMAN TÜRKOĞUZ


İzmir;23 Ağustos 2013.

 KAHİREDE RABİA ADEVİYYE MEYDANI!

“ RABİA’TÜL ADEVİYYE MEYDANI!”

Prefössör Dr. Coşkun Üçok’un eşi, bombalı paketle öldürülen Doç. Bahriye Üçok’un Emeviler ve Abbasiler döneminde kadınları anlattığı kitabında Kadın Evliya olarak sözünü ettiği kadının adı RABİA ADEVİYYE’DİR! RABİA ADEVİYYE, Basra’da doğan MS:752’de Kudüs’te ölen,ömrü yokluklar ve Kölelikle geçen bir kadındır.Fakir bir ailenin Dördüncü çocuğu olarak doğduğu için de adını Arapça Dört anlamına gelen RABİA koymuşlardır.Köle olarak satıldığı köle tüccarı tarafından, en sonunda  Erzurumlu bir zengine satılmıştır.Sürekli namaz kılıp dua ettiğini gören Yeni  sahibinin bir ev verilerek hürriyetine kavuşturulma önerisini kabul etmiş,kendisine verilen evde,ömrünü niyaz ile geçirmiştir.Kahire’deki Rabia Adeviyye meydanın adı bu İslam Evliyası kabul edilen kadının adıdır.Burada yapılan eylemlerle meydanın adı arasında ters bir uyum vardır.Azize mertebesine çıkartılan bir kadının adının verildiği meydanda,kadınları aşağılayan bir yönetim lehine gösteri!Demek ki,kadınların manavdan patlıcan,muz,havuç satın almamalarını ve öldükten sonra da şapılmalarını Mısırlı kadınlar onaylamaktadırlar.Başparmak avuç içinde dört parmak semaya açık gösterinin tarihi için biraz gerilere gitmemiz gerekecektir.

         Hz. Muhammed ile kavga edenlerin başı Ebu Süfyan, Hz.Muhammed’in amcasının oğludur. Kavga da Mekke’de güçlü olmak kavgasıdır. Karşı tarafta,Peygamberin amcası Ebu Cehil,Ebu Süfyanın karısı Hind’inin babası Utbe bin RABİA.Şamdan Mekke’ye dönmekte olan Ebu Süfyan komutasındaki güçlü bir deve kervanını vurmak için,Bedir’de toplanan Müslümanlarla Mekkeliler arasındaki çatışmada Ebu Cehil/Hz.muhammed’in iki kızının da kayın pederi/ ve Hind’inin babası Utbe Bin RABİA DA öldürülmüşlerdi.UHUT Gazasında da Habeş köle Harp Bin Vahşi,Hindi’nin hürriyetini bağışlama vaadine kapılarak Hz. Hamza’yı mızrakla öldürmüş,babasını intikamını alan Hind’i de Hz. Hamza’nın ciğerini çiğneyerek tükürmüştü.Hz.Muhammedin iki kızının da kocası olan Halife Osman öldürüldüğünde,Şam Valisi Muaviye ile Hz,Ali arasında başlayan çekişme,Sıffın Muharebesinde,Bayraklı fahişenin oğlu  Amr ibn’ilAsın oyunu ile Hz.Ali’nin aleyhinde  sonuçlanmıştı.Hz.Ali öldürüldükten sonra;torunu Hz. Hasan’ı da karısı zehirlemiş,Hz.Hüseyin de Kerbela’da şehit edilmişti.Halifelik Muaviye’ye kalmıştı.Muaviye baş parmağını avucuna bükerek Dört parmağını göğe doğru açarak Dördüncü Halife olduğunu gösterirdi.Bugün,Başsavcımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da kabullenerek uluorta avucunu açarak yaptığı işaret Hilafet hırsızı Muaviy’ye aittir.

         Bugün,tüm Müslüman ülkelerin Kadınlarının ve tüm insanlarının  başına bela kesilen Müslüman Kardeşler Örgütü,1928 senesinde İngilizler tarafından bir öğretmen olan Hasan el Benne’ye Pan İslamist,dinci ve siyasi bir dernek olarak kurdurulmuştu.Bu    dernek çok badireler atlatmış,defalarca kapatılıp,açılmıştı.1954 yılında,cemal Abdülnasır’a suikast nedeniyle de altı yöneticisi asılmıştı.2005 genel seçimlerinde de Mısır parlamentosuna 80 milletvekili sokmayı da başarmıştır.İHVÂN’DAB-N DA SÖZ EDECEĞİME SÖZ.

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi