2 Kasım 2012 Cuma

850/DİKTATÖR ÖZENTİLERİNİN SONU!


            OSMAN TÜRKOĞUZ
            osmanturkoguz@gmail.com
            İzmir;02 Kasım 2012

                          DİKTATÖR ÖZENTİLERİNİN KADERLERİ!
            Benito Mussoli’nin ilk hedefi Antalya’yı ele geçirmekti.Mareşal Gazi Mustafa Kemal’in bir Cumhuriyet Bayramında,herkesin içinde İtalyan Büyük Elçisine:”Senin Roma’daki Palyaço’dan ne haber?”Demesi ve blöfleri güçle karşılaması üzerine İtalyan Donanması Habeşistan’a yönelmiştir.Habeş savunmasını Çanakkale’deki Kolordu komutanımız Esat Paşa’nın kardeşi Vehip Paşa yönetmiştir.İtalyanlar,bir tek tahta kanatlı uçağı olan Habeşistan’a İperit gazı atarak zavallı insanları yakarak öldürmüşlerdir.Arnavutluk’ta ve Yunanistan macerasında Onbaşı Adolf Hitler imdadına yetişmiştir.İtalya Kıralı  Üçüncü Victor Emanuel tarafından tutuklattırılarak Kuzey İtalya’daki Gran Sasso turistik oteline hapsedilmişti.Weimar Cumhuriyetinin Başbakanlarından ve Nazi Almanyasının Ankara Büyük Elçisi,Emekli piyade binbaşısı  Franz von Papen’in Damadı   Ünlü Yüzbaşı Otto Skorzeni tarafından kurtarılarak Berlin’e götürülmüştü.Kuzey İtalya’da Alman işgali altındaki bölgede faşist bir hükümet kurmuş,Çatma yargıçlardan oluşturduğu Çatma bir Mahkemede,Dış İşleri bakanı ve kızının kocası Kont Ciano,Roma yürüyüşü kahramanlarından Mareşal Bodoglio ve bir çok eski Faşisti kurşuna dizdirtmişti.Kendisine de ne mi olmuştu?Mareşal Gazi Mustafa kemal’in dediği olmuştu:”İtalyan halkı,bu soytarıyı bacaklarından asacaktır.”Milano’da,İtalyan halkı, Metresi Clara Pettaci ile Benito Mussolini’yi  kurşuna dizerek bacakları göğe asmıştı.Neden mi bu yazıyı yazdım,vallahi ben bu yazıyı neden yazdım!?Alıntıyı okuyalım:
“Avrupa’nın ilk faşist lideri olan Benito Mussolini Forli'de doğdu. Gençliğinde öğretmenlik yaptı. 1902'de askerlik yapmamak için İsviçre'ye gitti. 1904'te geri dönen Mussolini 10 sene boyunca gazetecilik yaptı. Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine orduya yazıldı ve savaşta aktif olarak görev yaptı. Savaşta yaralanan Mussolini Milano'ya döndü ve burada sağ görüşlü Faşizm taraftarı "Il Popolo d'Italia" gazetesinin editörü oldu.
Benito Mussolini, Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtalya’da çıkan kaosu iyi değerlendirdi. Çökmüş ekonomi, siyasi kargaşa içindeki İtalya’da Mussolini çeşitli sağcı grupları kurduğu Faşist partisinin bünyesinde topladı ve onları organize etti. Mussolini (halk arasındaki lakabıyla Il Duce "Duce" )/Hitler için de FÜHRER:BAŞBUĞ/ ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma İmparatorluğu'nu tekrar kuracağını söylüyordu. Bunun yanında kurduğu Kara Gömlekliler adlı örgütle şiddeti artırıyor özellikle de aynı kendisi gibi ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan komünist gruplarla çatışıyordu. Mussolini’nin izlediği politikalar meyvesini vermeye başladı. Ve en nihayet Ekim 1922'de Mussolini Kral Victor Emmanuel III'ü yönetimi kendisine devretmekle tehdit etti aksi takdirde 26.000 taraftarı ile Roma'ya yürüyecek ve bunu kendi yapacaktı. Komünist hareketinde önüne geçmek isteyen Kral bu teklifi kabul etti ve İtalya'da Duce dönemi başladı.
Mussolini'nin başa geçmesiyle baskı ortamı başladı. Duce Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, kitap ve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı ve bunun gibi birçok düzenleme yaptı. Mussolini tüm ülkeyi tren rayları ve otobanlarla adeta ördü. Çiftçileri sürekli teşvik etti, tarım ve endüstrinin canlanmasını sağladı buna bağlı olarak da İtalya’da işsizlik azaldı. Tüm bunlar Mussolini'nin popülaritesini arttırdı.
Fakat popülaritesini /HALK BEĞENİSİŞNİ/daha da arttırmak isteyen Mussolini 1935'te Habeşistan'ın işgaline başladı. 1936'da Habeşistan'ın işgalini tamamladı ve aynı yıl Adolf Hitler'le Roma-Berlin mihverini kurdu. Bu tarihten sonra devamlı Hitler'in etkisinde kalan Mussolini 10 Temmuz 1940'da Müttefiklere savaş ilan etti. Ama İtalyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar seferlerinde mağlup oldu. Fakat her seferinde imdada Hitler yetişti.
1943'te Müttefikler İtalya'ya çıkarma yaptılar. Kral Viktor Emmanuel III Mussolini'yi görevden aldı. Fakat Duce Hitler’in komandoları tarafından 12 Eylül 1943'de Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtarıldı ve uçakla Viyana'ya kaçırıldı. İtalya'da kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini Nisan 1945'de yani savaşın son günlerinde kaçmaya çalışırken İtalyan Mukavemet'ine mensup savaşçılar tarafından öldürüldü. Ertesi gün Mussolini’nin, sevgilisinin ve birkaç yandaşının cesedi Milano'da Loreto Meydanı'nda sallanıyordu. “Onbaşı Adolf hitlere ne mi oldu:30 Nisan 1945’te; Berlindeki başbakanlık sığınağında ;Metresi Eva Braun ile önce nikâhlanmış sonra da  her ikisi de intihar etmiştir..Propaganda Bakanı Topal Göbels te,aynı sığınakta, Altı oğlunu ve eşini öldürdükten sonra intihar etmiştir.Şizofrenin bir sona erdirme biçimidir bu intiharlar!

1 yorum:

OSMANTURKOGUZ dedi ki...

Aynı yolu izleyenler aynı sonla karşılaşırlar!İnamayanlar,
tarih dedeye sorabilir!

İzleyiciler

Blog Arşivi