29 Aralık 2011 Perşembe

510/KAPIDAN VE BACADAN GİRMEK!

                                                             
            OSMAN TÜRKOĞUZ
            osmanturkoguz@gmail.com
            İzmir;29 Aralık 2011,

                                   KAPIDAN VE BACADAN GİRMEK!
“Kapıdan girmiyor da bacadan giriyor. dürüst olsa kapıdan            girerdi!”Cennetmekân ve Rahmetli NOEL BABA hakkında;Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri.
“Ölülerinizi Rahmetle anın!”İslam’ın en büyük hükmü.
            Öncelikle günümüzde İstanbul’da sahneye konulan “Keşanlı Ali Destanı’na” yeni bir tip olarak bu Mifti’nin! Konulmasını öneririm. Salisen bu konudaki sözlerimi de eydirirm.
            Noel Baba dediğimiz ölünce ölümsüzlüğe eren kişi bizden birisidir Antalya’nın Demre ilçesindendir. MÖ.245 tarihinde Patara’da doğmuş,326 tarihinde de aynı yerde ölmüştür. Birçok adlarla adlandırılmıştır. Aziz Nikola,Santa Claus,Heilige Nikolaus,ve NOEL BABA.Kemikleri 1087 tarihinde İtalyan tacirleri tarafından Bari şehrine kaçırılmıştı.Kalan kemik parçaları da Antalya müzesinde sergilenmektedir.1955 senesinde Türk Posta İdaresi tarafından NOEL BABA PULLARI çıkarılmıştır.
            05/07 Aralık 1983 tarihinde Antalya’da NOEL BABA SEMPOZYUMU düzenlenmiştir. Her sene tekrar edilen bu Sempozyumlarda:”Anadolulu bu Saint Nicholas’ın,--NOEL BABA’NIN--insan sevgisinden yararlanarak, dini inancı değişik tüm insanlara barış, dostluk ve kardeşlik çağrısı yapılır!”
            Bacadan inmesi sembolü, yaptığı hayırları ve verdiği armağanları kimsenin görmemesini anlatmaya yöneliktir. Hacılar, Hocalar, Müftüler ve OY! Uğruna bulgur dağıtanların girmiş olduğu kapıdan girseydi NOEL BABA olmazdı.
            Bu Yeniçeri soyadı bana ilginç bir çağrışım yaptı:12 Eylül 1683 tarihinde, Osmanlının uğramış olduğu Viyana bozgununda, uyumakta olduğu evin damına evin bacasından çıkan bir Yeniçerinin o bacaya konulmuş heykeli vardır. Keşhan Miftisi! Süleyman Yeniçeri Viyana’ya gidip te ol bacaya bakabilir belki ilişiği olabilir.
            Sonra aklıma bir şiir de geldi. Kuran’da kapıdan girin ayeti varmış, pekiyi pencereden tapbadank girene ne denilir?
                        “Ela da gözlerine kurban olduğum Kör kız,
                        Sarı da saçlarına kurban olduğum Kel kız.
                        Gel sarılıp, yatalım, sen evinde, ben evimde yalınız.
                        NEYE GİRDİN KAPI DURURKEN, PENÇEREDEN TAPBADANAK!
                        Gel seni öpeyim Müftünün tarihe sıçtığı gibi şappadanak!”

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi