3 Ocak 2011 Pazartesi

230-KIRMIZI KADIN DONU ULEMALARINA SUALİMDİR!

         OSMAN TÜRKOĞUZ
         Osmanturkoguz@Hotmail.com
         İzmir; 02 Ocak 2010
                  
                             KIRMIZI KADIN DONU ULEMALARINA
                                               SUALİMDİR.

         Bolu’nun dini bütün Büyük Din Bilgini Cumhuriyet müftüsü, anayasamızın (136)’ıncı maddesinin ruhuna kırmızı bir Fatiha okuyarak dini yasaklara “KIRMIZI DON GİYMEYİ DE “ EKLEMİŞTİR.
         Diyanet İşleri Yeni Başkanımız da neden seçilmiş olduğunu apaçık beyan etmişlerdir: ”Yılbaşı geleneğimiz yokmuş”; hadi canım sende.
Bizim var.
         Fırsat bulmuşken bu Bilginlerimize dini müşküllerimi sual etmek istedim:
         Hanefi Mezhebi İçtihat’a ve Akla dayanır. Şafii Mezhebi de Nakle dayanmaktadır.
Benim bildiğim ve dahi çok iyice bildiğim bir İslami hukuk kuralı vardır: Her hangi bir meselede “İcmayı ümmetin, İslam içtihatçılarının, vermiş oldukları yeni bir içtihat kararı eski kararı yürürlükten kaldırmaz, ikisi birden yürürlükte kalırdı. Ancak, tüm içtihatçılar ölmeden bu yeni karar yürürlüğe konamazdı.”
         Kur’anı Kerim’de de birçok ayetin aksi ayetler vardır. Bir ayeti nakzeden ayet indiğinde, nakzedilen ayet silinmez o dahi Kur’anda Suresi içinde kalırdı. Önemli bir örnek vermekle yetineceğim:
         16’ıncı En-Nahl-hurma-suresinin (67’inci ayeti:
         “Hurma ağacının meyvesinden ve üzümlerden bir içki ve güzel bir rızık edinirsiniz.” Sirki Hasen=, sekere, Habeş dilinde sirke anlamına geldiğini söylemek zorlama olmaktadır. Kur’anı Kerim Arapça inmiştir. Açıklaması: O zamanlar içki içmeye yasak gelmemişti. El-Maide suresinin 90-91’inci ayetlerinde Şarap içmek yasaklanmıştır. ”Hasan Basri Çantay, Kur’anı Kerim ve Meali Kerim. En Nahl suresi 67’inci ayet. Üç ayette yerli yerinde duruyor. Bir de:”sarhoş olarak ibadet etmeyiniz!” Var.
İslam hukukunda eski ve yeni kararların ikisi de kullandığına göre.
         Seccadenin önünden kara Köpek, Domuz, Eşek ve Kadın geçtiğinde namaz fasit olur!” Burada Köpeğin rengi belirtilmiş. Diğerlerinin rengi nasıldır.  
Ey Müslümanlığı kadınlarımızın başlarındaki beze ve dötlerindeki donların rengine indiren büyük ulemalar; lütfen yanıt verir misiniz?

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi