1 Ağustos 2012 Çarşamba

774/YÜZLERDEKİ VE GÖZLERDEKİ İFADE!

OSMAN TÜRKOĞUZ
  Çeşmealtı;01 Ağustos 2012

                   YÜZLERDEKİ VE GÖZLERDEKİ İFADE!
         27 Mayıs 1960’ta Demokrat Partisi iktidarı ve şürekâsı devrildikten sonra; yapılan ilk genel seçimlere Adalet partisinden girenlerin ünlü bir sloganları vardı:”Gözlerimize bakınız! Ne demek istediğimizi anlarsınız!”
         Temel’e ait bir fıkra vardır: Askerlikten dönen Temel, Nişanlısı Fadimeye”herkesin Nişanlısı ve Sevgilisi, biri birinin gözlerine bakarak ne güzel şeyler söylüyorlar. Gız Fadime,gözlerime bir bak,ne görüyorsun?”Demiş.Fadime,çikletini şaklatarak:
         “Çapahh!”Demiş.
         Ben de o zaman bunların gözlerine baktığımda:”KİN görmüştüm!KİN!”
         Hatay’ın Dörtyol ilçesinde; İlçe emniyet Müdürlüğündeki kepazelik kanımı dondurdu. İlçe Emniyet Müdürü --adı gerekmez--,tartıştığı polislerin üniformalarını çıkartmak sözü veren Hatay Adaletten Korkanlar Partisinin milletvekilinin oğlu ve aynı partinin Dörtyol Geçlik Kolları Başkanının iş bu sözünü yerine getirmesi için polislerini sıraya dizmiş!Nerede mi sıraya dizmiş!Katillerin,Soyguncuların ve Vatan Hainlerinin tanınması için yapılan,ellerine verilen sıra numaralı kağıtlarla bir camın arkasına dizme metodunu uygulamış. Bu muameleyi hazmedemeyen bir komiser de apoletinin tekini  elleri ile sökmüş! Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Yardımcılığına  atanması durdurulan bu müdür de ağlamaya başlamış:”Ben meslektaşlarımı hiç satmadım. Milletvekilinin ve oğlunun önünde de eğilmedim!”Burada bir yanlış anlatım var: Milletvekilinin ve onun oğlunun önünde eğilmeyenler sıraya dizilen polislerimizdir.”Efendim; benim yüzüme iyice bakarsanız üzüldüğümü anlarsınız!”Demiş.Bendeniz o Turp gibi yüze iyice baktım ve iki şey gördüm:Efendilerine Ubudiyet,hazımsızlık  ve Kabızlık problemi!
         Bu eylem beni  neden çok üzdü anlatayım: Fransızlara ilk kurşun Dörtyol’da, Sayın Bayan  F.Ö’İN Dedesi Rahmetli Ahmet Ağa tarafından atılmıştı.İki paralık edilen Dörtyol un şerefine ve ayaklar altına alınan Polisimizin şerefine çok üzüldüm.Cellatlar,Efendilerinin emri ile mazlumların başlarını keserlerken ağlarlarmış!Yiğitlik usulsüz ve kanunsuz yaptırıma direnebilmektedir.Unutmayalım ki,Timsahlar avlarını yerlerken iki gözü iki çeşme ağlarlar!

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi