15 Nisan 2012 Pazar

684- TÜRK ULUSUNUN YARATICISI VE ONSEKİZ ADAM GİBİ ADAM!


              OSMAN TÜRKOĞUZ
              osmanturkoguz@gmail.com
              İzmir; 15 Nisan 2012.

                                  TÜRK ULUSU’NUN YARATICISI
                                                      VE
                                  ONSEKİZ ADAM GİBİ ADAM!

                 İlgi:12 Nisan 2012,GÜNEŞE YOLCULUK!

               “Ben,1919 yılı Mayıs ayı içinde, Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalınız Büyük Türk Milletinin asilliğinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvetle, bu Türk Ulusuna güvenerek işe başladım!” Mareşal Gazi Mustafa Kemal. Nutuk, 1927
               “Mirasçısı olduğumuz Osmanlı Devletinin dünya gözünde hiçbir Değeri, Fazileti, Onuru kalmamıştır.” Mareşal Gazi Mustafa Kemal. 1927
               “Savaş, bir millet için zaruret olmadıkça cinayettir!” Mareşal Gazi Mustafa Kemal.1927
               “Ülkenin ve inkılâbın, içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunması için bütün ulusçu ve cumhuriyetçi güçlerin bir yerde toplanması gerekir!” Mareşal Gazi Mustafa kemal,1931.
                        *MİRLİVA GAZİ MUSTAFA KEMAL!
               “Benim milletimden istediğim tek şey, başının üzerine çıkardığı adamların kanındaki ve vicdanındaki cevheri tetkik etmekten bir dakika fariğ olmasınlar!” ”Milletler, icraatlarına ortak oldukları hükümetlerin sorumlulukların da ortaktırlar!” Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk.
               “Atatürk, günümüzün en büyük lideridir. Her tarafı düşmanla çevrili, yıkık bir imparatorluktan, etrafı dostlarla çevrili yeni bir cumhuriyet yarattı. En önemlisi; sınırlarında hiçbir düşman ülke bırakmadı,  dost devletlerle çevrili bir Türkiye bıraktı.”
               Mustafa Kemal’in ölümü üzerine. Nehru’nun, tutuklu bulunduğu ceza evinden, Kızı İndire Gandi’ye yazdığı mektup.
               “Tanrı, yüz senede bir Avrupa’ya gönderdiği dâhiyi bu sefer Türklere göndermiş.
               Bu nedenle yenilmemiz kaçınılmazdı!” Lloyd George, İngiltere Başbakanı ve azılı Türk düşmanı. Uzun boylu anlatmaya gerek görmüyorum.
               Mustafa Kemal’in cenaze törenine tüm uluslar askeri tören kıtalarıyla katılmışlardır.
               İngiltere; Çanakkale Muharebelerinde bir bacağını yitiren Mareşal Birwood’u özellikle göndermişti. Yaşlı Mareşal, sağ kalan ayağındaki ayakkabısının içine Gelibolu’dan getirttiği toprağı koymuş ve tören süresince ayakta saygı duruşunda bulunmuştur.              
Cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü Türk ulusuna ve tüm dünyaya şu sözlerle acımızı iletmişti: ”Devletimizin banisi ve milletimizin fedakâr, sadık hadimi, insanlık idealinin âşık ve mümtaz siması, Eşsiz Kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır. Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk milletiyle beraber senin huzurunda tâzim ile eğiliyoruz. Bütün hayatında bize ruhundaki ateşten canlılık verdin. Emin ol, Aziz hatıran sönmez meşâle olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.” İsmet İnönü, Cumhurbaşkanı.


             Bu balmumu heykeller, Büyük vatansever ve Üstün sanatkâr Eskişehir Belediye Başkanı Profesör Dr. Sayın Yılmaz Büyükerşen tarafından yaratılmıştır.  
Hürriyet gazetesi, Pazar21 Mayıs 2000.     

     
                      


1 yorum:

Gülsev Eyüboğlu dedi ki...

BEYNİNİZE,YÜREĞİNİZE,BİLEĞİNİZE SAĞLIK !İYİ Kİ VARSINIZ VE İYİKİ SİZİ TANIDIM..KONU ATATÜRK'ÜMÜZ OLUNCA,KONU YİĞİT ECDATLARIMIZ OLUNCA BEN AĞLARIM AĞLARIM..ŞİMDİ YAZINIZI OKUDUM TEKRAR OKUYORUM VE YİNE AĞLIYORUM.
ÜZÜNTÜDEN Mİ AĞLIYORUM HAYIR..YAZINIZDA O KADAR OLAĞANÜSTÜ ANLATTINIZ Kİ VE İŞTE SAYIN KOMUTANIM BENDE TÜRK OLMANIN ONURUYLA GURURUYLA AĞLIYORUM.SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMLE,HÜRMETLERİMLE,SAYGILARIMLA..

İzleyiciler

Blog Arşivi