22 Haziran 2011 Çarşamba

398--DURU GÖRÜ.

                                             
OSMAN TÜRKOĞUZ
                        osmanturkoguz@hotmail.com
                        Çeşmealtı;22 Haziran 2011.
           
                                   DURU GÖRÜ!
            Gazi Mustafa Kemal Atatürk,”köle milletlerinin uyanışlarını gördüğünü” söylemişti. O’NUN yanılmış olduğu hiç görülmemişti. Bugünkü Vatan gazetesinde, çok ilginç ve hiç beklenilmeyen bir Devrim haberi yayımlandı. Mısır’da İslam Dünyasının ünlü El Ezher Üniversitesinin Büyük İmamı Sayın AHMED EL TAYYİP’İN, Mısır için 11 maddelik bir anayasa taslağını ilan ettiği tüm dünyaya duyurulmuştur.
            Önce; Mısırlı Bilgin Şeyh Raşit Rıza’nın, 1909’da yayımladığı “Dünya Müslümanlarının Hali, s.9’da ileri sürmüş olduğu yargısını vermek istiyorum:
            “Çok kere Müslümanlar, gerçek olmayan şeylere; Erenlerin, Evliyaların olaylarda etki yaptıklarına inanmaları ve Allah’ın yarattığı kanunları bilmemeleri yüzünden geri kalmışlardır!”Besim Atalay, Türk Dili ile İbadet, s.108.Osman Türkoğuz, Nurculuk, s.10
            Dini çağdışı şekilciliğe indirgeyen İslam ülkelerinin hallerine bir bakmamız yeterlidir sanırım. Dondurulmuş ve kadınların giyim ve davranışlarına odaklanmış bir ilkel düzenin korunması ve de kölelik.                                                                                  Mustafa Kemal sayesinde, insan onuruna kavuşan Kadın ve Erkeklerimizin ilkellik vadisine sürüklendirilmesi savaşı. Beleşten dağıtılanların,”Dâhili ve Harici Bedhahların “ hatırı için insan onurundan vazgeçme! Kul ve Köle İslam ülkelerinde Gazi Mustafa Kemal’in ülkemize getirmiş olduğu sosyal düzeni getirme savaşı.
            Şimdi de gelelim şu ünlü habere:
            “EL EZER’DEN LAİKLİK ÇAĞRISI”
            “Sünni âleminin en büyük otoritesi El Ezher,Mübarek sonrası Mısır’da demokratik ve “dini”ögelerden arındırılmış anayasal devlet çağrısında bulundu.”
            “Arap Baharı’yla 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren Mısır’da yönetimi elinde tutan Yüksek Askeri Yönetimi, yeni anayasa ve yeni hükümet çalışmalarına  devam ederken, Sünni âlemin en büyük otoritesi kabul edilen El Ezher, Mısır’ın geleceği konusunda tarihi öneme sahip bir bildiri yayınladı. Haftalardır ülkenin önde gelen entelektüelleri ve dini liderleri ile toplantı yapan El Ezher’in Büyük İmamı Ahmed El Tayyip,”Dinden arındırılmış, modern ve demokratik bir Mısır’ı desteklediklerini ilan etti. Fransız Haber Ajansı AFP, laiklik kelimesine vurgu yapmadan din ve devlet işlerini tamamen birbirinden ayıran Dini Liderin konuşmasını “İslami otorite, modern ve Laik bir Mısır istiyor” başlığıyla abonelerine duyurdu.”
                       “BİLDİRİ! DEVRİM’ NİTELİĞİNDE’
            “El Ahram gazetesi, El Ezher’in bildirisini “Tarihi” olarak niteledi. Bağımsız El Şoruk gazetesi ise “Devrim” nitelemesinde bulundu. Gazete, bildirinin yazılmasına Kıpti azınlığın ve aktivistlerin de katkıda bulunduğunu ifade etti.El Tayyip’in Devlet Televizyonu’nda açıkladığı 11 maddelik bildiride şu görüşlere yer verildi:
             “1*İslam öğretisi tarih boyunca hiçbir zaman dini veya teokratik bir devlet deneyimi olmamıştır. Teokratik devletler her zaman otokratik ve insanlara eziyet eden devletler olmuştur.”
            2*El Ezher olarak Mısır’da güçler ayrılığına  dayalı ve tüm vatandaşlarına  eşit hakları garanti altına alan modern,demokratik ve anayasal  bir hükümet  kurulmasını destekliyoruz.”
            “3*İfade özgürlüğünü ve özgür seçimleri destekliyoruz. Kadın ve çocukların hakları korunmalı. Parlamento, yasa yapıcı tek otorite olmalıdır.”
            “4*Yeni anayasa yazımında İslami Hukuk “temel kaynak olarak” kalmaya devam etsin, ayrıca Hrıstiyan ve Yahudilerin de hakları korunsun.”
            5*”Tüm dinlerin ibadethaneleri korunsun. Irkçı ve dine hakaret konuşmaları suç sayılsın.”
            “6*El Ezher bağımsız yapıya kavuşturulsun. Yüksek İmam Şurası Üyeleri devlet başkanı tarafından atansın. Devletten bağımsız olarak kendi kadrosu tarafından seçilsin. Ancak El Ezher’in devletten bağımsız olarak kalması Arap dünyasındaki liderlik rolünü kaybedeceği endişelerine yol açtı”!DIŞ HABERLER.
            Herkes çağa ve aya; bizimkiler geriye ve de yaya.
           
           

           

Hiç yorum yok:

İzleyiciler

Blog Arşivi